Banner 980x90

Mančinskis: Procentu likmēm vairs nav, kur samazināties

Procentu likmes turpmāk nesamazināsies, jo tām vairs īpaši nav, kur samazināties, intervijā aģentūrai LETA sacīja "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.

"Arī tagad ļoti zema riska uzņēmumiem procentu likmes ir zem 1%, privātpersonām gan tādu likmju nav, un es ceru, ka arī nebūs," skaidroja Mančinskis.

Kā skaidroja bankas vadītājs, procentu likmes nosaka divi galvenie faktori. Viens no tiem ir resursu cena, un resursu cena patlaban ir ļoti zema - naudas cena gada, divu, piecu, desmit gadu griezumā ir ļoti zema. Otrs faktors ir kredītrisks - cik liels ir risks, ka aizņēmējs pārstās maksāt.

"Šis kredītrisks veidojas no diviem faktoriem - iespējas, ka uzņēmums pārtrauc maksāt, kā arī zaudējumiem, ja uzņēmums pārtrauc maksāt, jeb nodrošinājuma. Šo divu faktoru kombinācija arī norāda kredītriska apjomu, līdz ar to patlaban ir ļoti zema riska uzņēmumi, kuri var aizņemties ļoti lēti, un pārējie, kuru aizņemšanās spējas ir atkarīgas no tā, cik spēcīga ir viņu bilance jeb finanšu rādītāji. Te mēs atgriežamies pie jautājuma par ēnu ekonomiku, jo, ja bilance neuzrāda reālo situāciju, tad izskatās, ka iespēja, ka šis uzņēmums pārtrauks strādāt, ir ļoti liela," sacīja Mančinskis.

Viņš norādīja, ka tas jau ir augsta riska uzņēmums, un, kā rāda "Swedbank" pagātnes pieredze, iespēja, ka šāds uzņēmums pārtrauks atmaksāt kredītu, ir ļoti liela. Tad ir jāskatās, kāds ir nodrošinājums.

"Ja nodrošinājums ir, piemēram, ēka Rīgas centrā un mēs finansējam 60% no tās vērtības, tad skaidrs, ka dabūsim atpakaļ savu naudu pat tad, ja šis uzņēmums pārtrauks maksāt. Savukārt, ja nodrošinājums ir ražotne lauka vidū, tad diemžēl mūsu prakse pierāda, ka parasti aptuveni pusi no izsniegtās naudas atgūt nav iespējams, pat pārņemot ražotni un atrodot tai jaunu īpašnieku. Parasti, ja kaut kas tiek pārņemts, tad tur daudz kā vairs nav uz vietas. Ja iekārtas ir jānoskrūvē un kaut kur jāpārved, tad sliktākajā gadījumā tām ir lūžņu vērtība, labākajā gadījumā - 30% no sākotnējās vērtības. Tie ir iemesli, kādēļ cenu atšķirības dažādiem kredītiem ir ļoti lielas," stāstīja Mančinskis.

Jautāts, vai arī privātpersonas tiek vērtētas zema un augsta riska klientos, Mančinskis sacīja, ka katrai privātpersonai banka aprēķina riska profilu, un, balstoties uz to, kredīts vai nu tiek, vai netiek piedāvāts, un, ja kredīts tiek piedāvāts, tad kredīta cena ir ļoti atšķirīga. Ir augsta riska un zema riska privātpersonas.

Hipotekārajiem kredītiem zema riska un augsta riska klientiem procentlikmes varētu atšķirties pat par 3-4% gadā, informēja bankas vadītājs. Lielākā daļa "Swedbank" klientu ir vidējā riska aizņēmēji, tāpēc viņiem procentlikmju atšķirība ir ļoti neliela. Ja ir klients, kas jau ir atmaksājis vairākus kredītus, ilgstoši strādā stabilā darbā, tas ir zema riska klients. Savukārt augsta riska klients kādreiz pagātnē kādu kredītu ir atmaksājis vai arī aizņēmies ātros kredītus un īsti nezina, kāda tur ir situācija.

"Lai novērtētu klientu kredītrisku un dotu iespēju zema riska klientiem gūt no tā kādu labumu, banku sektors krīzes laikā ir izveidojis kredītbiroju. Tas vēl tā īsti nav sācis strādāt, bet drīzumā sāks. Likums ir spēkā, bet praksē informācijas apmaiņa ir izstrādes jeb testa stadijā. Doma ir tāda, ka tas ļaus iegūt informāciju ne tikai par ne visai labajiem aizņēmējiem, bet parādīs arī to, cik droši ir labie aizņēmēji. Šie dati tiks iegūti tikai ar klienta-kredītņēmēja atļauju," piebilda Mančinskis.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)