Banner 980x90

Rīgas dome sola gaidāmajā "sarežģītajā mācību gadā" strādāt pie kvalitatīvas izglītības nodrošināšanas

Rīga, 29.aug., LETA. Jaunajā mācību gadā Rīgas pašvaldības izglītības iestādes gaida lieli izaicinājumi, taču pašvaldība sola "darīt visu" kvalitatīvas izglītības nodrošināšanai.

Kā aģentūru LETA informēja Rīgas domē, starp izaicinājumiem ir kompetenču pieejā balstītas izglītības, kā arī latviešu valodas lietojuma nodrošināšana pirmskolas izglītības iestādēs. Skolām šis gads jāizmanto, lai sagatavotos jaunajam izglītības saturam, jo tām kompetenču pieejā balstītas izglītības programmas būs jāsāk īstenot 2020./2021.mācību gadā, kā arī nepieciešams pilnveidot digitālās prasmes.

Satraukumu pašvaldībā rada arī dažādi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) paziņojumi, piemēram, ka valsts nefinansēs 1.-4.klašu skolēnu ēdināšanu, norāda pašvaldībā.

"Šis būs sarežģīts gads, jo neredzu Rīgai atbalstu no IZM. Ir bijuši dažādi paziņojumi, bet nav skaidrības par finansējumu. Tomēr pašvaldība no savas puses ir izdarījusi visu, lai izglītības iestādes 2.septembrī varētu uzsākt mācības. Sagaidot jauno mācību gadu, remontdarbi veikti 50 skolās un 44 bērnudārzos," norāda Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs (GKR).

"Mums būs vēl daudz diskusiju par dažādiem jautājumiem. Nav pareizi sasaistīt pedagogu algu jautājumu tikai un vienīgi ar iestāžu optimizāciju, kā to dara ministrija. Tās ir divas dažādas lietas. Jau vairākus gadus Rīga cīnās par to, lai visi pirmsskolas pedagogi ar augstāko pedagoģisko izglītību tiktu atzīti par pedagogiem un saņemtu algas no valsts. Mums ir jāceļ visu pedagogu prestižs, un tas attiecas gan uz atalgojumu, gan uz attieksmi, jo mums rūp, lai Rīgā būtu kvalitatīva izglītība," uzsver Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (GKR).

"Jaunais mācību gads sāksies ar kompetenču izglītības īstenošanu pirmsskolās, un departaments sniegs atbalstu gan pedagogiem, gan izglītības iestāžu vadītājiem, kuriem šis jaunais mācību saturs būs jāievieš. Šī vasara bija zīmīga ar vairāku Rīgas izglītības iestāžu reorganizāciju, un tās nebija tikai skolas, bet arī bērnudārzi, sporta skolas un interešu izglītības iestādes, kas reorganizācijas rezultātā varēs piedāvāt vēl plašāku nodarbību daudzveidību dažādās pilsētas apkaimēs," pauž Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktora pienākumu izpildītājs Ivars Balamovskis.

Viņš norāda, ka vairākām galvaspilsētas skolām tika mainīts arī nosaukums un izglītības pakāpe. "Kopīgi ar skolām mums jādomā par to, kā saglabāt un atjaunot pedagogu resursu iestādēs, kas pēdējos gados Rīgai ir nopietns izaicinājums," vērš uzmanību Balamovskis.

Lai nodrošinātu kvalitatīvas izglītības ieguvi, pašvaldība turpinās nodrošināt virkni atbalsta pasākumu gan pirmskolās, gan vispārizglītojošajās skolās, gan mākslas un mūzikas skolās, gan sporta skolās, gan interešu izglītības iestādēs, norāda Rīgas domē.

Rīgas pašvaldībai ir sadarbības līgumi ar 148 privātām izglītības iestādēm par pirmsskolas izglītības programmas apguvi un saskaņā ar jūlija datiem līdzfinansējums tiek maksāts par aptuveni 7023 bērniem. Pašvaldības līdzfinansējuma apmērs mēnesī vienam bērnam vecumā no pusotra līdz četriem gadiem šogad ir 246 eiro, savukārt pašvaldības līdzfinansējuma apmērs mēnesī vienam bērnam obligātās izglītības vecumā šogad ir 188 eiro.

Līdz jūlijam bija noslēgti 709 līgumi arī ar privātiem bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem - auklēm, kuras pieskata 1567 mazuļus, kamēr vieta pašvaldības pirmsskolā vēl nav nodrošināta. Rīgas pašvaldības līdzfinansējums privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm un auklēm gadā kopskaitā ir vairāk nekā 19,8 miljoni eiro, informēja pilsētas pārstāvji.

Kā pavēstīja Rīgas domē, pēdējo gadu laikā īpaši tiek sekmēta jaunu pirmsskolu grupu atvēršana ar latviešu valodas izglītības programmu. Mainot grupu proporcionālo dalījumu pēc mācību valodas, 72 iestādēs būs pirmsskolas grupas ar izglītības programmu latviešu valodā, 39 iestādēs ar izglītības programmu gan latviešu gan mazākumtautību valodā un 35 iestādēs ar izglītības programmu mazākumtautību valodā.

Pašvaldībā atgādina, ka tāpat kā līdz šim Rīgas skolu skolēniem ir pieejams sabiedriskais transports bez maksas. Arī šajā mācību gadā Rīgas skolu 5.-12. klašu skolēniem būs pašvaldības apmaksātas brīvpusdienas. 2019.gadā tam atvēlēti vairāk nekā 14 miljoni eiro. 1.-4.klašu skolēniem brīvpusdienas līdz šim finansēja valsts.

Tiek turpināti informācijas tehnoloģiju tīklu modernizācijas darbi ar mērķi sakārtot esošā tīkla infrastruktūru un ierīkot papildu tīkla pieslēgvietas, kur tās nepieciešamas, tai skaitā IP telefoniem, kā arī bezvadu interneta punktu ierīkošanai atvēlēti 209 380 eiro. Mācību līdzekļu iegādei Rīgas pašvaldība atvēlējusi 636 650 eiro lielu finansējumu, informēja Rīgas domes pārstāvji.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)