Banner 980x90

Reto slimību pacienti sākuši vērsties tiesās pret valsti par atteikumiem piešķirt līdzekļus ārstēšanai

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Pacienti ar retām slimībām, kuru ārstēšana izmaksā dārgi un cilvēki paši nevar atļauties samaksāt par zālēm, vērsušies tiesā pret Veselības ministriju (VM) un Nacionālo veselības dienestu (NVD), kas īsteno veselības politiku Latvijā, vēsta "Neatkarīgā".

"Satversmē ir noteikts, ka valstij jānodrošina veselības aprūpes minimums ikvienam pacientam, taču nav pateikts, kas tas ir. Ja cilvēks salauž kāju, loģiski viņam uzliek ģipsi, bet, ja cilvēks lēni un mokoši mirst, jo valsts neapmaksā zāles, vai tas nav cilvēka tiesību pārkāpums?" retoriski vaicājis Ģenētiski pārmantoto slimību pacientu biedrības "Saknes" vadītājs Juris Beikmanis, "šābrīža realitāte reto slimību pacienti un viņu ģimenes ir tādā kā krātiņā, jo iespējas ārstēties pastāv, tomēr ir neaizsniedzamas. Tas rada paniku un izmisumu."

Kā piemēru viņš minējis Fābri retas ģenētiskas saslimšanas pacientus, kuriem vienam pēc otra tiek atteikts finansējums medikamentu iegādē. "Nacionālais veselības dienests vairākiem pacientiem ir atteicis kompensēt dzīvības funkciju uzturēšanai nepieciešamo, vienīgo zināmo zāļu iegādi pilnā apmērā, padarot zāles nepieejamas. Pacientiem ir ārstu konsilijs, ka, pamatojoties uz noteikto diagnozi, viņiem nepieciešama ārstēšana dzīvības saglabāšanai, pacienti vēršas dienestā, kur saņem finansējumu gadam apmēram 14 000 eiro, kas sadalīti pa mēnešiem vienlīdzīgās daļās. Pārējais tātad jāsedz pacientam. Kā to izdarīt, ja zāles izmaksā gandrīz 200 000 eiro? Faktiski valsts iedod naudu, lai samaksātu pievienotās vērtības nodokli par zālēm. Kā šo naudu savākt?" kritiku turpinājis Beikmanis.

Pašlaik viens Fābri slimības pacients jau ir vērsies tiesā, bet otram biedrība gatavo iesniegumu.

Reto slimību jomā daudzi no medikamentiem, ja ne lielākā daļa, ir inovatīvas zāles, kuru izmaksas ir ļoti augstas, taču šiem pacientiem tās ir vienīgās zāles. "No pacienta viedokļa nevar būt tāda situācija, ka valsts formāli piešķir naudu, ko pacients būtībā nemaz nevar izmantot. Dažādu saslimšanu gadījumos veselības aprūpes minimums ir atšķirīgs, mēs uzskatām, ka pacientiem ar retām slimībām, konkrēti Fābri slimību, zāles jeb enzīma aizstājējterapija ir vienīgā terapija, un, ja tās nav, pacienta dzīvība tiek apdraudēta," sacu pozīciju skaidrojis Beikmanis.

Biedrība arī uzrakstījusi vēstuli gan tiesībsargam, gan Veselības ministrijai, aicinot šo situāciju risināt. Saknes arī uzskata, ka valstij jāveido Reto slimību centrs.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)