Banner 980x90

Kā nezaudēt cīņā ar jaunā gada apņemšanos? 

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay.com
Jauna gada sākums ir ne tikai skaitlis kalendārā, bet arī iespēja pāršķirt jaunu lapaspusi savā dzīvē. Pirmais jaunā gada mēnesis ir laiks, kad daudzi cilvēki uzstāda sev jaunas apņemšanās. Tās var būt visdažādākās, sākot ar smēķēšanas atmešanu un beidzot ar laika veltīšanu tuviniekiem. Tomēr aktuāls paliek jautājums, vai izdosies šīs apņemšanās ievērot, kas ir galvenie "klupšanas akmeņi" šajā ceļā, un kā tos uzvarēt?

Kā pilsētas informācijas portāls Pilsēta24.lv uzzināja portālā "NBC News", dažas no pagājušajā gadā "Google" meklēšanas servisā visvairāk meklētajām jaunā gada apņemšanām ir:

*kļūt veselākam;

*kļūt organizētākam;

*dzīvot dzīvi "ar pilnu krūti";

*ieviest savā dzīvē jaunus hobijus;

*tērēt mazāk un iekrāt vairāk naudas;

*biežāk ceļot;

*vairāk lasīt.

Turklāt gandrīz visos no nosauktajiem gadījumiem (izņemot ceļošanu, lasīšanu un kļūšanu organizētākam), meklējumu skaits, salīdzinājumā ar 2015.gadu, ir pieaudzis.

Nav noslēpums, ka ne visas gadā sākumā nospraustās vēlmes izdodas īstenot, tādēļ nākamajā gadā šis process atkārtojas no jauna. Un apņemšanās no jauna tiek atkal pamestas. Kanādas Karltonas Universitātes psiholoģijas profesors Timotijs Pičils (Timothy Pychyl) medijam "Psychology Today" norādījis, ka apņemšanās esot "kulturālas prokrastinācijas forma" un pūliņi sevi "radīt no jauna", taču patiesībā cilvēki nav gatavi mainīt savus ieradumus, un ar to arī izskaidrojama labo nodomu pamešana novārtā.

Līdzīgu viedokli "NBC News" paudis "Herbalife" pārstāvis doktors Džons Agvunobi (John Agwunobi): "Kad pagājusi lielā svētku visatļautība, mēs steidzamies atbrīvot savus plauktus no neveselīgas pārtikas, doties uz trenažieru zāli un sākt visu no jauna, taču daži cilvēki šim jautājumam pieiet pārlieku agresīvi, ar pārlieku ierobežojošām diētām, treniņu režīmiem, kuriem paši nespēj izsekot, tādēļ nākas padoties."

Kurš gan nav saskāries ar sajūtu, ka uzstādītie mērķi ir pārlieku augsti tā brīža spējām un iespējām? Tomēr pastāv veidi, kā šo procesu apiet. Piemēram, integratīvās labsajūtas un dzīves trenere Didī Vonga (Didi Wong), meklējot risinājumus šai problēmai, portālam "NBC News" uzsver, ka cilvēkiem vajadzētu apdomāt, ko tieši viņi vēlas sasniegt un uzsākt lietas pamazām: "Ja svara zaudēšana sagādā grūtības, kādēļ gan vienkārši neizslēgt no savas ēdienkartes limonādi? Ja nepieciešams atgūt fizisko formu, kādēļ gan vienu nedēļu nedoties regulārā pastaigā vai skrējienā?". Trenere arī iesaka savu progresu iegrāmatot, pierakstot savas apņemšanās un mērķus plānotājā, lai tie vienmēr būtu acu priekšā un atgādinātu par sevi.

Ar padomiem, kā ieviest savā ikdienā vairāk pozitīvu pārmaiņu un jaunus ieradumus medijā "Psychology Today" dalījies ari autors Rejs Viljamss (Ray Williams), kurš piedāvā jaunā gada apņemšanās entuziastiem fokusēties uz vienu galveno apņemšanos, ne vairākām mazām. Autors iesaka uzstādīt reālus, specifiskus mērķus, nevis pieķerties abstraktām idejām (piemēram, nevis apņemties zaudēt svaru, bet gan nospraust skaidru apņemšanos, zaudēt konkrētu skaitu kilogramu 90 dienās). Tāpat, autoraprāt, ir veselīgi spert mazus solīšus ceļā uz lielo apņemšanos, lai nenobītos no šķietami nesasniedzamā, kā arī priecāties un svinēt nelielās uzvaras, pa ceļam uz cerēto iznākumu. Vērtīgs palīgs jauna mērķa sasniegšanā, pēc Reja Viljamsa domām, būtu arī kāds draugs vai cilvēks, kam pavēstīt par jauno apņemšanos, tādējādi noslēdzot atkāpšanās ceļus. Tāpat ir ļoti svarīgi ir arī fokusēties uz konkrēto mirkli (ko es šajā brīdi varu darīt, lai sasniegtu savu mērķi?) un pievērst uzmanību tam, kas notiek apkārt tieši šobrīd - būt klātesošam, gan fiziski, gan garīgi, nedzīvot nedz pagātnē, nedz nākotnē, bet gan tieši šeit un tagad. 

Taču, kas ir ne mazāk svarīgi - autors atgādina, ka nav nepieciešamības gaidīt līdz kādam īpašam kalendāra ciparam, lai mainītu savu dzīvi. Ikvienam ir iespēja censties dzīvot labāk un domāt pozitīvāk ikkatru gada dienu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)