Inhalācija mājas apstākļos
Elpceļu inhalācijas ir sen zināma ārstniecības metode, kurā tiek izmantoti ārstniecisko augu novārījumi, dažādas ēteriskās eļļas. Rudenim raksturīgajos laika apstākļos, pazeminoties organisma aizsargspējai, kļūstam uzņēmīgi pret dažādām elpceļu slimībām, kuru ārstēšanā ļoti noderīga ir šī senā un vienlaicīgi mūsdienīgā metode. Ja pirms desmitgades inhalācijām tika izmantots karsts tvaiks, tad mūsdienu inhalatori ir izmantošanā daudz drošāki, tāpēc tos var izmantot pat mazuļiem jau no gada vecuma.
Noskaidrosim, kāpēc inhalatori ir neaizstājami rudens un ziemas saaukstēšanos sezonā, kā arī to, kas jāievēro to lietošanā.
Kā inhalācijas atvieglo elpceļu stāvokli?
Tvaika ietekmē atbrīvojas augšējo elpceļu muskuļi un samazinās klepošana, tāpat tvaiks uzlabo asinsriti, jo tā radītais siltums paaugstina temperatūru un asinsvadi izplešas. Tāpat tvaika inhalācijas veic elpceļu mitrināšanu – rezultātā gļotas atdalās no iekaisušās gļotādas. Inhalācijas rezultātā simptomi samazinās un slimnieka stāvoklis salīdzinoši ātri uzlabojas.
Kas jāzina par inhalāciju mājas apstākļos?
Svarīgi atcerēties, ja iekaisums ir lokalizējies deguna dobumā vai blakusdobumos, inhalāciju veic caur degunu, savukārt, ja ir klepus vai kakla sāpes, – caur muti. Ūdens temperatūra nedrīkst būt augstāka par 40 grādiem, lai nebūtu iespējams applaucēties. Inhalācijai vislabāk izmantot speciālu ierīci, taču, ja tas nav iespējams, var izmantot lielu trauku, kuru pārklājam, piemēram, ar vilnas pledu. Inhalācija jāveic 20–30 cm attālumā no trauka, kamēr veidojas tvaiki.
Siltajam ūdenim var pievienot arī ārstniecības augus. Salvija, avenes un piparmētra samazinās klepu, savukārt kakla sāpes atvieglos timiāns, kumelīte, māllēpes un salvija. Inhalācijām drīkst lietot arī ēteriskās eļļas, taču to lietošanā jāievēro stingras instrukcijas, jo pārmērīga ēterisko eļļu lietošana var veselībai pat kaitēt.
Dažādi inhalatoru veidi
- Universālie inhalatori
Inhalatora komplektā esošie piederumi ļauj lietot bērniem un pieaugušajiem augšējo un apakšējo elpceļu infekciju, bronhu saslimšanas un tādu slimību kā laringīta, faringīta vai astmas ārstēšanā. Papildu sprauslas inhalatora komplektā padara inhalatoru par universālu, plaši lietojamu ierīci. Inhalators var būt aprīkots ar degunu uzgaļiem bērniem un pieaugušajiem, mazuļa un pieaugušo masku un mutes iemuti. Šos inhalatorus sauc par universāliem, jo nav liegts izmantot augu ekstraktus ar nelielu nogulšņu klātbūtni un veikt tradicionālu inhalāciju. Universālais inhalators izsmidzina arī zāles, izmantojot saspiestā gaisa tehnoloģiju, kas ir ļoti efektīva, jo precīzi veic izsmidzināšanas darbību.
- Nebulaizeri
Inhalatori, kas paredzēti vienīgi zāļu elpošanai. Tajos nedrīkst iepildīt šķidrumus, kas satur esterus, eļļu vai cietas daļiņas, ieskaitot augu ekstraktu ar nogulsnēm, kā arī eļļu saturošus medikamentus. Nebulaizers paredzēts zāļu inhalācijas terapijai. Piemērots pieaugušajiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, bērniem un pat zīdaiņiem.
- Inhalatori bērniem
Šī varētu būt atsevišķa inhalatoru grupa, kas atšķiras ar īpašu bērniem paredzētu dizainu – tie ir ergonomiski, īpaši viegli un kompakti. Darbības laikā nerada troksni, iespēja veikt inhalāciju bērnam guļot.
Kādos gadījumos aizliegts veikt inhalācijas?
Tvaika inhalācijas ir aizliegtas bērniem līdz viena gada vecumam. Vecākiem bērniem drīkst veikt vien neilgu laiku – apmēram vienu minūti, bet pieaugušiem – aptuveni trīs minūtes. Inhalācijas procedūru pieaugušie drīkst atkārtot līdz piecām reizēm dienā. Inhalācijas nedrīkst veikt pie paaugstinātas temperatūras – virs 37,5 grādiem –, pie izteiktām plaušu slimības pazīmēm, kā arī cilvēki ar noslieci uz deguna asiņošanu un strutaino angīnu.
Rudens baida ar elpceļu slimībām? Ieskatieties ražotāju Omron, Beurer, Medisana, Rossmax inhalatoru piedāvājumā 220.lv e-veikalā – efektīva un ātra palīdzība elpošanas ceļu ārstēšanā. Un, protams, neaizmirstiet par vitamīniem. Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu par piemēroto vitamīnu izvēli un stipriniet savu imunitāti.