Fotoelektrisko pārveidotāju sistēmu (saules bateriju) galvenās problēmas un efektīvi risinājumi to novēršanai

Mūsdienās fotoelektriskās (PV) sistēmas ir kļuvušas par svarīgu ilgtspējīgas enerģijas ražošanas sastāvdaļu, bet nedrīkst aizmirst, ka šīs sistēmas, tāpat kā jebkura cita tehnoloģija, ir jāuzrauga, lai izvairītos no tehniskām problēmā un darbības traucējumiem. Ja šīs tehniskās problēmas netiek risinātas savlaicīgi, tās var samazināt sistēmas efektivitāti un pat radīt drošības riskus iekārtu darbībai.
Šajā rakstā aplūkosim galvenās PV sistēmu problēmas un risinājumus to novēršanai, kā arī pastāstīsim par komponentēm un mērīšanas metodēm, kas palīdzēs identificēt un novērst potenciālās kļūdas fotoelektrisko sistēmu darbībā.
Izolācijas pretestības samazināšanās
Izolācijas pretestības samazināšanās PV sistēmā var izraisīt elektriskās strāvas noplūdes un ugunsbīstamību. Izolācijas pretestības mazināšanos var ietekmē dažādi vides faktori, piemēram, mitrums, piesārņojums un izolācijas materiālu novecošanās. Lai risinātu šo problēmu, ir jāveic regulāra izolācijas uzraudzība ar izolācijas uzraudzības ierīcēm, piemēram, Bender ISOMETER® isoPV1685DP, kas pastāvīgi monitorē pretestības izmaiņas un brīdina par kritiskām vērtībām. Turklāt regulāra izolācijas testēšana ar Insulation Monitoring Device (IMD) palīdz savlaicīgi identificēt un novērst potenciālas problēmas, pirms tās kļūst bīstamas. Nepārtrauktai uzraudzībai un defektu atklāšanai īpaši noderīga ir IMD mērīšanas iekārta, kas nodrošina drošu un efektīvu sistēmas darbību.
Potenciāli inducētā degradācija (PID)
PID efekts izraisa pakāpenisku PV moduļu veiktspējas samazināšanos, kas ilgtermiņā var būtiski ietekmēt enerģijas ražošanu. Risinājums šai problēmai ir ģenerētā sprieguma palielināšana pēc saulrieta – novēršot sprieguma kritumu un samazinot PID ietekmi. Lai varētu reāllaikā sekot līdzi PID ietekmei un savlaicīgi veikt visas nepieciešamās korekcijas, mēs iesakām izmantot centralizēto izolācijas uzraudzību – Bender ISOMETER® isoPV1685RTU –, savukārt mērījumu veikšanai, lai noteiktu PID ietekmi uz PV paneļiem, vēlams regulāri veikt potenciāli inducētās degradācijas testēšanu (Potential Induced Degradation (PID) testing).
Augsta sistēmas noplūdes kapacitāte
PV sistēmās aktīvie vadi darbojas kā kapacitīvi elementi pret zemējumu, izraisot noplūdes strāvas un samazinot izolācijas pretestību. Lai noteiktu kapacitīvo noplūdes strāvu un tās ietekmi uz sistēmu, ir jāveic sistēmas noplūdes kapacitātes mērīšana (System Leakage Capacitance (Ce) Measurement). Efektīvai aizsardzībai ieteicams ieviest uzlabotu zemējuma stratēģiju, kas pielāgota elektroinstalācijas konstrukcijai, samazinot noplūdes strāvas ietekmi. Lielām sistēmām ar augstu noplūdes kapacitāti optimāls risinājums ir ISOMETER® izolācijas mērīšanas ierīces, piemēram, Bender ISOMETER® isoPV425 un AGH420, kas nodrošina precīzu izolācijas stāvokļa uzraudzību un savlaicīgus brīdinājumus par kritiskām izmaiņām.
Grūtības izolācijas bojājumu lokalizācijā
Plašas PV sistēmas ar daudziem mezgliem padara grūtu izolācijas bojājumu atrašanu, kas var izraisīt ilgstošus darbības traucējumus. Zemes kļūdu noteikšanas sistēma (Earth Fault Detection System (EDS)) ir automatizēta metode, kas ātri identificē izolācijas kļūdas PV sistēmās. Zemes kļūdu noteikšanas sistēma Bender EDS440 ļaus ātri noteikt un lokalizēt bojājuma vietu, savukārt mobilās un fiksētās strāvas skavas Bender EDS195P nodrošinās bojājumu atrašanu bez nepieciešamības izjaukt instalāciju.
Iekārtu novecošana un nolietojums
Ilgstošas ekspluatācijas laikā PV sistēmu komponentes nolietojas, kas var izraisīt izolācijas pretestības kritumu, vadītāju koroziju un savienojumu bojājumus. Lai savlaicīgi pamanītu iekārtu novecošanos, ir nepieciešams veikt regulāras sistēmas pārbaudes, izmantojot Bender ISOSCAN® sistēmu, kas nepārtraukti uzraudzīs instalāciju tehnisko stāvokli. Periodiska izolācijas pretestības testēšana (Periodic Insulation Resistance Testing) palīdzēs ātri un efektīvi noteikt novecošanas ietekmi un laikus veikt nepieciešamās korekcijas. Savukārt savienojumu kvalitātes uzlabošana – augstas kvalitātes savienotāji un izolācijas materiāli – palīdzēs paildzināt sistēmas darbības laiku.
Fotoelektriskās sistēmas ir ilgtspējīgs enerģijas avots, taču to efektivitāti un drošību var ietekmēt dažādas tehniskas problēmas. Laika gaitā no tehniskām problēmām un sistēmas novecošanās izvairīties nav iespējams, tomēr regulāra uzraudzība, pareiza komponentu izvēle un automatizētas kļūdu noteikšanas sistēmas var palīdzēt minimizēt riskus un nodrošināt ilgstošu un efektīvu PV sistēmu darbību.

Ja vēlaties nodrošināt maksimālu fotoelektriskās sistēmas uzticamību un izvairīties no laikietilpīgiem un dārgiem sistēmas remontiem, izmantojiet Bender ISOMETER® isoPV1685DP, EDS440 un ISOSCAN® iekārtu sniegtos risinājumus. Ar šo risinājumu palīdzību iespējams agrīni atklāt un novērst potenciālās problēmas, pirms tās izraisa lielākus bojājumus.
Dzelzceļa elektroinstalācijas monitoringa risinājumi ir būtiski drošai un nepārtrauktai dzelzceļa sistēmas darbībai. Bender tehnoloģijas nodrošina izolācijas stāvokļa uzraudzību un ātru bojājumu noteikšanu, izmantojot dažādas mērījumu sistēmas un komponentes. Galvenie lietojuma veidi ietver signālstaciju un drošības sistēmu uzraudzību, tuneļu un staciju elektroapgādes kontroli, lokomotīvju un motorvagonu elektroinstalācijas monitoringu, kā arī pārbrauktuvju un sliežu ceļa apgaismojuma sistēmu drošības nodrošināšanu. Izmantotās mērīšanas ierīces ietver ISOMETER® isoRW685 un isoDB685 izolācijas uzraudzībai, EDS195P izolācijas bojājumu lokalizācijai, kā arī RCMS atlikušās strāvas monitorēšanai. Papildus tiek izmantoti Bender POWERSCOUT® analīzes rīki, kas ļauj veikt proaktīvu uzturēšanu un savlaicīgi identificēt potenciālos bojājumus, nodrošinot augstu pieejamību un samazinot uzturēšanas izmaksas.
Slimnīcu elektroapgādes sistēmu nepārtraukta darbība ir kritiski svarīga pacientu drošībai un medicīnas iekārtu uzticamībai. Bender tehnoloģijas nodrošina efektīvu elektriskās drošības pārvaldību, izmantojot ISOMETER® isoMED427P izolācijas monitoringu, EDS151 izolācijas bojājumu lokalizācijas sistēmu un ATICS® automātiskās pārslēgšanās un uzraudzības ierīces. Šie risinājumi tiek lietoti intensīvās terapijas nodaļās, operāciju zālēs un citās medicīnas iestādēs, kur nepārtraukta elektroapgāde ir svarīga dzīvībai. Papildus tam COMTRAXX® CP305 attālinātās signalizācijas indikatori ļauj slimnīcu personālam operatīvi reaģēt uz iespējamiem elektriskās sistēmas traucējumiem. Bender tehnoloģiju izmantošana palīdz samazināt tehniskās apkopes izmaksas un nodrošina visaugstāko pacientu drošības līmeni, savlaicīgi atklājot un novēršot potenciālus elektroapgādes bojājumus.
SIA EK Sistēmas palīdzēs jums izvēlēties visas nepieciešamās komponentes, lai monitorētu PV sistēmu darbību un novērstu visus potenciālos bojājumus!