Apinis: Belēvičam jāpārskata savs viedoklis par bērnu veselības aprūpi
![Pēteris Apinis/ Foto: Edijs Pālens/ LETA](http://img.pilseta24.lv/media/816x610/users/article/galleries/141/734/14173426.jpg)
Pēc viņa domām, Veselības ministrijai būtu jāpārstāj veikt pārmērīgi taupības pasākumi bērnu primārajā aprūpē, ierobežojot zīdaiņiem un bērniem pieejamo profilaktisko apskašu skaitu, kā arī ierobežojot kompensējamo medikamentu piešķiršanu bērniem.
Kā norāda LĀB prezidents, tieši jaundzimušā un zīdaiņa vecumā ir svarīgas regulāras un biežas profilaktiskās apskates, jo nepieciešams sekot līdzi jauna piebarojuma veida pareizai sākšanai, bērna fiziskajai un mentālajai attīstībai. "Es lāgā nesaprotu, kā iet kopā ministra agresīvā retorika par nepieciešamību veikt 100% zīdaiņu vakcināciju ar aizliegumu ārstiem bērnus skatīt. Ja ārsts, pēc savas pieredzes, redz nepieciešamību apmeklēt jaundzimušo lieku reizi, ārstu par to nežēlīgi soda, piedraudot "nelabošanās gadījumā" neturpināt līgumu ar praksi," izsakās Apinis.
Tāpat viņš norāda, ka labāk laikus ārstēt ar kompensējamiem medikamentiem bērnu, nevis ielaist slimību un iegūt hroniski slimu bērnu. Kā uzsver Apinis, arī bērnu veselības pārbaudes nedrīkstētu būt tikai formālas. "Manuprāt, pediatra lēmumu par to, vai ļaut bērnam nodarboties ar sportu paaugstinātas slodzes apstākļos, nedrīkst pārvērst tikai par izziņas izsniegšanu. Šim brīdim būtu jākļūst par nopietnu bērna veselības pārbaudi. Tas ir brīdis, kad būtu vēlama ehokardiogrāfija vai vismaz kardiogrāfija, cukura līmeņa noteikšana, daža laba klīniskā analīze," norāda Apinis.
Kā vēstīts, Belēvičs iepriekš paziņojis, ka ierobežota budžeta apstākļos esot tikai viens risinājums - ģimenes ārstiem jāievēro piešķirtās kvotas. Ierobežojot privāto veselības aprūpes iestāžu klientu iespējas saņemt valsts apmaksātus izmeklējumus, Belēvičs vēloties panākt vien to, lai ģimenes ārsti ievērotu viņiem noteiktās kvotas uz laboratorijas izmeklējumiem un kompensējamiem medikamentiem. Ja kvotas tikšot ievērotas, visiem pacientiem būšot pieejama veselības aprūpe.
Ministrs arī ieplānojis regulāri pārbaudīt, vai kvotas netiek pārsniegtas, kā arī brīdināt tos, kuri noteikto līmeni pārsniedz. Belēvičs pieļāva, ka var pienākt brīdis, kad valsts ar šādiem speciālistiem, kas kvotas pārsniedz, līgumu vairs nepagarinās.
Savukārt LĀB uzskata, ka jau patlaban pieejamais kvotu apjoms ir pārlieku mazs.