Banner 980x90

5 filmas valsts svētku nedēļai

Valsts svētku nedēļā, pieminot Latvijas valsts likteni, cīņas par neatkarību un cilvēkus, kas par to cīnījušies un arī atdevuši savas dzīves un dzīvības, varam ne tikai aizdegt svecīti, nolikt ziedus pie pieminekļa un apmeklēt piemiņas vietas, bet arī kopīgi – ģimenes lokā – noskatīties vairākas Latvijā tapušas filmas.

Baltu ciltis (2018)

Populārzinātniskā dokumentālā rekonstrukcija – filma “Baltu ciltis” vēsta par visai senas vēstures notikumiem, proti, 13. gadsimta baltu tautām, kas bija vēlākās latviešu tautas pamats (kurši, latgaļi, sēļi, zemgaļi, prūši, jātvingi, galindi, augštaiši un žemaiši), un to apdzīvotajām teritorijām, ko apceļo filmas galvenais varonis, tirgotājs Larss no Gotlandes. Filmas ideju ar savas radošās komandas palīdzību iznesuši trīs brāļi – režisori Lauris un Raitis Ābeles un operators Mārcis Ābele.

Ceplis (1972)

Rolanda Kalniņa režisētā filma “Ceplis”, kas uzņemta pēc Pāvila Rozīša romāna Ceplis (1928) motīviem, vēsta par 20. gadsimta 20. gadiem jeb starpkaru laiku Latvijā. Galvenais varonis – uzņēmīgais Edgars Ceplis – izveido akciju sabiedrību, lai no Latvijas māla ražotu ķieģeļus eksportam, un cerot uz peļņu, šajā projektā iesaistās daudzi. Drīz gan atklājas, ka māls ķieģeļu ražošanai nav derīgs. Kamēr neviens to nav uzzinājis, Ceplis savērpj intrigu, pārdod akcijas un par akciju sabiedrības vadītāju kļūst Nagaiņa znots Sausais. Filma restaurēta 2017. gadā.

Zaķīšu pirtiņa (1979)

Svētku laikā ir vērts noskatīties latviešu filmas, kas paredzētas arī mazākajiem skatītājiem, turklāt ļaus atminēties savu bērnību arī pieaugušajiem. Mīļā un rotaļīgā animācijas filma “Zaķīšu pirtiņa” veidota, smeļoties iedvesmu latviešu oriģinālliteratūrā, it īpaši dzejā. Tā ir viena no visu laiku populārākajām Rozes Stiebras filmām, kas ataino to, kā sestdienas vakarā zaķu māte ved savus bērnus uz pirtiņu meža vidū, bet priecīgo pēršanos iztraucē suņuks, kurš, miglā skraidīdams, nejauši iebrāžas pirtī. Zaķu bērni pajūk, kur kurais, tomēr galu galā visi juceklī iesaistītie aizmieg katrs savā šūpulītī.

Pilsēta pie upes (2020)

“Pilsēta pie upes”, arī “Piļsāta pi upis” ir spēlfilma latgaliešu dialektā ar titriem latviešu valodā, kuras scenārija autors un režisors ir Viesturs Kairišs. Vēsturiskās drāmas scenārijs veidots pēc latviešu trimdas autora Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāna motīviem. “Pilsēta pie upes" ir mīlas stāsts uz 20. gadsimta 30. un 40. gadu vēsturisko pārmaiņu fona, starpkaru laikā un laikā, kad Latvijā jau atkal norisinās karadarbība. Filmas galvenajam varonim Ansim jāizdara izvēle gan starp divām sievietēm, gan starp trim tik dažādām varām.

Dvēseļu putenis (2019)

“Dvēseļu putenis” ir vēsturiska kara drāma, kas tapusi pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna ar tādu pašu nosaukumu (1935) motīviem, un vēsta par latviešu strēlniekiem Latvijā I Pasaules kara laikā un Latvijas brīvības cīņu laikā. Filmas režisors ir Dzintars Dreibergs. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Stāsta gaitā skatītājs kopā ar Artūru skatīs jaundibināto Latvijas valsti, vērojos dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)