LRA lūgs Rasnačam skaidrojumu par "valsts varas cinismu", neizmaksājot kompensāciju pensionārei
Latvijas Reģionu apvienība (LRA) lūgs tieslietu ministra Dzintara Rasnača (VLTB/LNNK) skaidrojumu par "cinismu varas gaumē" jeb pensionārei neizmaksāto kompensāciju.LRA norāda, ka plašsaziņas līdzekļos ir izskanējusi informācija par kārtējo valsts birokrātu, šoreiz Tieslietu ministrijas personā, prettiesisku rīcību, nepildot tiesas lēmumu izmaksāt pensionārei kompensāciju 2073 eiro.
"Šī absurdā situācija vēlreiz pierāda to, ka esošā valsts vara nespēj saprātīgi pārvaldīt finanšu līdzekļus - valstij nav naudas, lai izmaksātu 2000 eiro tiesas piespriestu kompensāciju pensionārei par viņas emocionālu mocīšanu astoņu gadu garumā prokuratūras un izmeklēšanas kļūdu dēļ. Tajā pašā laikā sabiedrības līdzekļi tiek šķērdēti visdažādākajām nejēdzībām, piemēram, iedalot turpat 600 000 eiro absolūti nepopulārai radiostacijai Latvijas Radio 5, kas turklāt vēl arī rupji pārkāpj likuma normas," uzsver LRA Saeimas frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš.
Tieslietu ministrijai (TM) ar tiesas lēmumu bija uzdots kompensāciju izmaksāt līdz šā gada 20.jūlijam, bet ministrija ir vērsusies tiesā ar lūgumu sprieduma izpildi atlikt, jo tai nepietiekot finanšu līdzekļu.
"Mēs kārtējo reizi saskaramies ar to, ka valsts vara nespēj un negrib sabiedrībai skaidrot un pamatot savus lēmumus. Šāda distancēšanās no sabiedrības ir cinisms augstākajā mērā, un atrunas, ka "nepietiek līdzekļu", neiztur kritiku," atzīst Saeimas deputāts LRA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars.
Vienlaikus LRA izbrīnu raisa šā gada 14.jūlijā Saeimā iesniegtais Finanšu ministrijas pārskats par valsts budžeta līdzekļu neparedzētiem gadījumiem izlietojumu šā gada pirmajā pusgadā, kur atklājas, ka Latvijas Radio 5 šā gada aprīlī ir piešķirti vēl turpat 25 000 eiro, lai nodrošinātu vienu tiešraidi no Rēzeknes 4.maijā Neatkarības atjaunošanas deklarācijas pasludināšanas 25.gadadienas pasākuma nodrošināšanai.
"Šis pensionāres lietas piemērs un Latvijas Radio 5 piemērs skaidri pierāda, ka valstij nav naudas saviem iedzīvotājiem, bet līdzekļi "Latvenergo" trīs miljonu afēras līdzvērtīgam projektam - Latvijas radio 5 - ir, cik uziet. Vai kāds redz loģisku pamatojumu šādai budžeta līdzekļu izlietošanai? Manuprāt, tā ir augsta līmeņa krāpniecība ar nodokļu maksātāju naudu, un mans viedoklis - izmeklēšanas izolatorā būtu jāsēž visām tām amatpersonām, kas apzināti pieļauj un atbalsta nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu," atzīmē Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (LRA).
Pilseta24.lv jau vēstīja, ka TM naudas trūkuma dēļ izdevies ar tiesas lēmumu atlikt sprieduma izpildi un vēl neizmaksāt kompensāciju 81 gadu vecai pensionārei Natālijai Inglai par viņai nodarīto morālo kaitējumu kļūdaini un nesamērīgi ilgi izmeklētas krimināllietas dēļ, šodien vēsta laikraksts "Neatkarīgā".
Astoņus gadus prokuratūra izmeklēja un tiesa tiesāja Inglu par it kā vidēji smagu miesas bojājumu tīšu nodarīšanu citai pensionārei - Dominikai Komarovai. Latgales apgabaltiesa, konstatējot Kriminālprocesa likuma pārkāpumus, notiesājošo spriedumu atcēla un krimināllietu nodeva atpakaļ atkārtotai izskatīšanai Daugavpils tiesai. Vēl septiņas tiesas sēdes, līdz 2011.gada janvārī prokurors Dzintars Zaikovskis paziņoja, ka atsakās no apsūdzības, jo "apsūdzība nav apstiprinājusies", jo "cietušajai nav konstatēti miesas bojājumi".
Ingla vērsās tiesā pret valsti, pieprasot morālu kompensāciju. "Lietas iztiesāšanas laikā "cietusī" nomira, sakarā ar ko man nav iespējams pieprasīt no viņas atvainošanos un atlīdzinājumu par man nodarītajām ciešanām, tāpat nav iespējams viņu saukt pie likumā noteiktās atbildības par nepatiesa iesnieguma iesniegšanu nolūkā sākt kriminālprocesu. Ja lietas iztiesāšana būtu notikusi saprātīgā termiņā un lieta jau no paša sākuma būtu bijusi izmeklēta un iztiesāta objektīvi, šāda iespēja man būtu bijusi," civilprasībā pret valsti uzsvēra Ingla.
Rīgas Centra rajona tiesa Inglas prasību apmierināja daļēji, piedzenot no TM atlīdzību par morālo kaitējumu 2073,14 eiro, kā arī valsts nodevu par apelācijas sūdzības iesniegšanu 142,28 eiro (kopā 2215,42 eiro). Tāpat no TM piedzenama nenomaksātā valsts nodeva 168 eiro. Tiesa arī noteica termiņu sprieduma labprātīgai izpildei - desmit dienas no sprieduma spēkā stāšanās dienas.
Spriedums stājās spēkā šā gada jūlijā, tātad tas labprātīgi TM bija jāizpilda līdz 20.jūlijam. Tā vietā ministrija vērsās Rīgas apgabaltiesā, lai sprieduma izpildi atliktu saskaņā ar Civilprocesa likuma 438.pantu - tiesa ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli vai citus svarīgus apstākļus, atlikt sprieduma izpildi vai sadalīt to termiņos, kā arī grozīt izpildes veidu un kārtību. TM, visticamāk, vēršoties tiesā, šeit domājusi "par savu mantisko stāvokli", jo kā iemeslu, kāpēc sprieduma izpildi lūdz atlikt, min valsts budžeta situāciju un konkrēti budžeta programmu "Zaudējumu atlīdzība nepamatoti aizturētajām, arestētajām un notiesātajām personām", kurā nav līdzekļu.
Tiesas sēdē TM pārstāve Anda Kramle nosauca tos pašus iemeslus, kas minēti pieteikumā, - spriedumu izpildīt nevar, jo nepietiek naudas. Turklāt tagad šajā budžeta programmā ir apaļa nulle eiro. "Mēs daļu kompensācijas pārskaitījām," tiesas sēdē sacīja ministrijas pārstāve un lūdza tiesu pievienot lietai Valsts kases dokumentu par to, ka Inglai pārskaitīti 998 eiro.
Tāpat Kramle paskaidro, ka tiek gatavots rīkojuma projekts piešķirt nepieciešamo summu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. "Mūsu prognozes, ka šo jautājumu valdība varētu skatīt 11. vai 18.augustā, tāpēc sprieduma izpildi būtu nepieciešams atlikt uz diviem mēnešiem. Protams, ja nauda mums būs ātrāk, mēs pārskaitīsim nekavējoties," pauda TM pārstāve. Uz sarakstu