VUGD Zemgalē pārbaudīs ugunsdrošību daudzdzīvokļu mājās
Ugunsdrošības pārbaudes izlases kārtā daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās tiek veiktas katru gadu. VUGD iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka visbiežāk daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpu evakuācijas ceļos tiek izvietoti dažādi priekšmeti - bērnu ratiņi, mēbeles, puķupodi, netiek noslēgti bēniņi, pagrabtelpas un tehniskās telpas, nav izstrādāta ugunsdrošības instrukcija un veikta iedzīvotāju instruktāža, nav veikti elektroinstalāciju pretestības mērījumi.
"Ugunsdrošību dzīvojamā sektorā veido ne tikai tas, kā katra atsevišķa dzīvokļa iemītnieki rūpējas par ugunsdrošību - uzstāda dūmu detektorus, ievēro piesardzību, lietojot atklātu liesmu -, bet arī no tā, cik lielā mērā koplietošanas telpās tiek ievērotas ugunsdrošības prasības. Ja koplietošanas telpās izceļas ugunsgrēks, tas apdraud visus mājas iedzīvotājus, jo piedūmojuma dēļ iedzīvotāji var tikt iesprostoti savos mājokļos un tad palīdzēt izglābties var tikai ugunsdzēsēji glābēji," skaidroja VUGD Zemgales reģiona brigādes komandiera vietnieks kapteinis Raimonds Kudlis.
Lai palīdzētu namu apsaimniekotājiem un māju vecākiem apzināt tās ugunsdrošības prasības, kas ir jāievēro daudzdzīvokļu dzīvojamo māju koplietošanas telpās, aprīlī vairākos Zemgales novados VUGD amatpersonas organizēja seminārus par ugunsdrošības prasībām daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās. Šādi semināri norisinājās Jaunjelgavā, Neretā, Pļaviņās, Bauskā, Aucē, Aknīstē un citur. Semināri plānoti arī maijā un septembrī.
Pirms pārbaudes uzsākšanas VUGD amatpersonas iesniegs lēmumu par neplānotās pārbaudes uzsākšanu, nosauks savu vārdu uzvārdu un uzrādīs dienesta apliecību. Pēc pārbaudes noslēguma amatpersona informēs par ugunsdrošību atbildīgo personu daudzdzīvokļu ēkas koplietošanas telpās par ugunsdrošības pārbaudes rezultātiem. Ja tiks konstatēti ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas nerada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad VUGD Zemgales reģiona brigādes amatpersona sastādīs pārbaudes aktu, kurā tiks norādīti konstatētie pārkāpumi un termiņi to novēršanai, pārbaudes kārtību aprakstīja Gribuste. Savukārt, ja pārbaudē tiks konstatēti nopietni ugunsdrošības prasību pārkāpumi, kas rada tiešus ugunsgrēka izcelšanās draudus, tad amatpersona var arī sākt administratīvo lietvedību.
Ugunsdrošības pārbaudes dzīvojamā sektorā notiek visā Latvijā, tikai atšķirīgos laikos, atbilstoši katras VUGD teritoriālās struktūrvienības izstrādātajam darba plānam. Zemgalē šādas pārbaudes atkārtoti izlases kārtā tiks veiktas oktobrī. Papildus visa gada laikā VUGD veic ugunsdrošības pārbaudes dzīvojamā sektorā, ja tiek saņemts iedzīvotāju iesniegums.
Uz sarakstu