Valainis: VARAM skatījums uz reformu nozīmē monocentrisku attīstību
Viņš klāstīja, ka, reformas kontekstā vērtējot Eiropas struktūrfondu sadalījuma kritērijus, tikai divas republikas pilsētas - Rīga un Jūrmala, turklāt abas blakus, nozīmēs monocentrisku attīstību, jo tās iegūs lielāku atbalstu.
"Ministrijas skatījums nozīmē monocentrisku attīstību, un rodas iespaids, ka šis apstāklis [fondu sadale] nav ņemts vērā. Nesagaidījām šodien arī skaidru izvērtējumu un skaidrojumu, uz kā balstās ministrijas piedāvājums, kāpēc ir jāatsakās no republikas pilsētas statusa," uzskata LLPA pārstāvis.
Valainis apgalvoja, ka finansiālajā izteiksmē reforma ļaus ietaupīt vien 1,3% no pašvaldību budžetiem, kas nesaskan ar VARAM pausto par reformas ekonomisko nozīmīgumu. Neesot arī skaidrs, kā tiks mazināta nevienlīdzība starp reģioniem, jo, jau pašlaik starp Rīgu un Kurzemi vai Latgali ir liela atšķirība, bet, izveidojot Latgalē lielākas pašvaldības, nevienlīdzība starp tām un Rīgu tikai augs.
"Arī pats ministrs atzina, ka administratīvi teritoriālā reforma pati par sevi neko neatrisinās. Vai tā tiešām ir pati lielākā cīņa, par ko valdībai pašlaik būtu jācīnās?" jautāja LLPA izpilddirektors.
Šovakar organizācijas sēdē lielo pilsētu mēri grasās apspriest VARAM piedāvājumu, formulējot arī savus jautājumus un ierosinājumus ministram. Valainim gan ir bažas, vai tie tiks ņemti vērā, jo jau iepriekš vietvaras savu redzējumu ir sniegušas, taču tas neesot izmantots, plānojot reformu.
"Pilsētas nav pret reformām, tās ir par reformām. Ir pilsētas, kas ir gatavas pievienot sev novadus, ir pilsētas, kas grib paplašināt savu teritoriju bez novadu pievienošanas. Ministrijai būtu jāņem vērā katras pilsētas specifika. Gribam dzirdēt ministrijas skaidrojumu un pamatojumu, jo plāns, kas nozīmē fondu novirzīšu divām lielajām pilsētām, nav Latvijas interesēs," komentēja Valainis.
Jau vēstīts, ka VARAM izstrādātā karte paredz pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35.
Platības ziņā lielākās ir Liepājas un Madonas pašvaldības. Ministrijas piedāvātajā kartē tās attiecīgi aptver 3656,93 un 3347,35 kvadrātkilometru plašu teritoriju.
Pēc iedzīvotāju skaita lielākās pašvaldības atbilstoši šai kartei būtu Daugavpils, Rīga un Liepāja. Visās šajās vietvarās dzīvotu vairāk nekā 100 000 cilvēku.
Mazākā pašvaldība pēc iedzīvotāju skaita varētu būt Līvānu pašvaldība, kopumā pulcējot nedaudz vairāk nekā 12 000 iedzīvotāju.
VARAM izstrādātajā kartē iecerēts apvienot arī vairākas Pierīgas pašvaldības, piemēram, Ādažus apvienot ar Carnikavu, Ķekavu ar Baldoni un tamlīdzīgi.
Ministrijas izstrādātais teritoriālais iedalījums tiks nodots izvērtēšanai pašvaldībām un citām iesaistītajām pusēm.
Uz sarakstu