Sols no akmens, kas nebojā ainavu. Kā tādu izveidot?
Skaista ainava ir lielākā lauku māju vērtība. Kad ierīko atpūtas vietu, viena no lielākajām problēmām ir dārza mēbeles. Lai glīti izskatītos, nebūtu dārgas, kalpotu ilgāk. Turklāt labi iekļautos lauku māju noskaņā. Nekas nevar būt labāks par akmeni. Turklāt tādu, kuram saglabāts tā dabas veidotais apjoms.
Jārēķinās, ka akmens ir smags un lēnām grims zemē. Lai tas nenotiktu, akmenim paredzētajā vietā ielej betona pamatus. Var arī parakt bedri un sabērt oļu un grants "spilvenu". Pamatni vēlams veidot ar aprēķinu, lai tā nebūtu redzama un netraucētu appļaut pelēkos milžus.
Akmeņus savieno ar platiem dēļiem ērtai sēdēšanai. Uz plata dēļa arī vasaras saulītē jauki atlaisties guļus. Dēļus vislabāk apstrādāt ar lineļļu. Tas saglabās gan dēļu dabisko izskatu, gan būs patīkams uz tausti un smaržu. Ja apstrādā citādi, tad ieteicams jau uzreiz izvēlēties kokam raksturīgo pelēcīgo toni. Tādu var arī lakot, ja vēlas pagarināt sēžamā mūžu. Par nemodernu uzskatāms vienkārši lakots koks, kurš iegūst nedabiski dzeltenu toni.
Dēli pie akmeņiem vispraktiskāk stiprināt ar garām skrūvēm vai tapām. Akmens sānā vajadzīgajā vietā izurbj caurumu vai divus, kuros iegulda dēļus stiprinošās skrūves. Sēžamdaļu pirms ziemas var ērti noņemt un ienest šķūnītī. Ja urbt nevēlas, derēs arī līmes, ko izmanto pieminekļu stiprināšanai kapos. Lieto gan uzmanīgi, dēļa vidusdaļā, lai ķepējums nebūtu redzams, jo tad tas sabojās visu kopskatu. Šāds dēlis kalpos īsāku mūžu, jo nebūs pārvietojams. Akmenim šāda līme nekādu ļaunumu nenodara.
Galda vietā iederas dzirnakmeņi. Tā kā tie jau ir retums, derēs arī jebkurš cits akmens ar plakanu virsmu, lai saglabātu atpūtas vietas kopskatu.
Akmens savu īsto estētisko vērtību iegūst, kad ir apsūnojis. Tādēļ nevajag to censties berzt un tīrīt. Sūna laukakmenim arī nekādu ļaunumu nenodara. Lai procesu paātrinātu, var akmens sānus ieberzt ar kefīru, jogurtu vai sūkalām. Karstā laikā šo virsmu der palaistīt. Būs piemērota dzīvesvieta, sūna pati ieviesīsies. Der ielāgot, ka pūliņus vēlams sākt no ziemeļu puses, nevis saules iedarbībai pakļautās.
Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas Avīzi".
Uz sarakstu