Banner 980x90

Muzeju naktī šogad piedalīsies vairāk nekā 217 muzeji un sabiedriskās dzīves veidotāji

Mediju pasākums “Muzeju nakts 2024”, foto: Oskars Artūrs Upenieks / Kultūras ministrija.
Mediju pasākums “Muzeju nakts 2024”, foto: Oskars Artūrs Upenieks / Kultūras ministrija.

Piedāvājot daudzveidīgas norises, vairāk nekā 217 Latvijas muzeji un citas sabiedrisko dzīvi veidojošas organizācijas 18. maijā, Muzeju naktī, bez maksas uzņems apmeklētājus. Tradīcija Latvijā jau ietiecas trešajā gadu desmitā – šis ir 20. gads, kad Latvijas muzeji piedalās starptautiskajā muzeju nakts akcijā.

„Muzeju nakts 20 gadu laikā kļuvusi par gaidītu un sabiedrības iecienītu notikumu, kad vasarīgā noskaņā naksnīgo kultūras pasākumu daudzveidību izbauda aptuveni ceturtdaļmiljons iedzīvotāju visā Latvijā. Ne tikai muzeji, bet plašs iestāžu klāsts vakara norisēs vērs durvis apmeklētājiem – dalībnieku skaits turpina pieaugt un iesaistās arvien jauni. Šis ir arī gads, kad satiekas Starptautiskā Muzeju diena un Muzeju nakts, sniedzot plašākas iespējas ieplānot muzeju apciemojumu bez steigas, jo, kā tas parasti ir Starptautiskajā Muzeju dienā, daudzi muzeji būs atvērti bezmaksas apmeklējumam visu dienu. To muzeji izziņo savos informācijas kanālos, tādēļ aicinām iepazīties ar muzeju piedāvājumu un izbaudīt to,” aicina Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš.

Ar Muzeju nakts programmu iespējams iepazīties tīmekļvietnē latvia.icom.museum.lv/muzeju-nakts/programma/

“Starptautiskā muzeju nakts ir ikgadējs muzeju nozares savstarpējās solidaritātes apliecinājums, kura ietvaros muzeji visā Eiropā atver savas durvis plašākai sabiedrībai. Daudziem tas ir pirmais muzeja apmeklējums, pirmā iepazīšanās ar muzeju, tāpēc muzeji šim notikumam gatavojas ar lielu nopietnību, piedāvājot īpašas programmas, pasākumus un aktivitātes. Rakstniecības un mūzikas muzejs ir ilggadējs šīs akcijas dalībnieks un šogad papildu iespējai apmeklēt muzeja ekspozīcijas un aktuālās izstādes piedāvās doties rakstnieku un mūziķu ceļojumā, kā arī izdzīvot Dziesmu un deju svētku tradīciju dažādās ģimeniskās aktivitātēs, tā kā pirmo reizi Muzeju naktī piedalīsies arī RMM pastāvīgajā ekspozīcija “Dziesmusvētku telpa” Mežaparkā Lielajā estrādē,” mediju pasākumā uzsvēra Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālās komitejas (ICOM Latvija) valdes pārstāve, Rakstniecības un mūzikas muzeja kuratore un projektu vadītāja Katrīna Kūkoja.

Šā gada Muzeju nakts vienojošā tēma ir: izzināt un iegūt, pētīt un saprast, sasaistot to ar Starptautiskās Muzeju dienas tēmu “Muzeji izglītībai un pētniecībai”. Rīgā un tās apkaimē Muzeju naktī durvis apmeklētājiem vērs vairāk nekā 80 kultūrvietas, uzrādot skaita palielinājumu salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kad šeit bija fiksētas 57 Muzeju nakts apskates vietas.

Savukārt reģionos 136 vietās interesantas aktivitātes rīko pašvaldības, privātie muzeji un nevalstiskās organizācijas. Vidzemnieki un reģiona viesi 18. maija vakarā un naktī varēs apmeklēt pasākumus 38 kultūrvietās, Kurzemē Muzeju naktī apmeklētājiem durvis tiks vērtas 36 vietās, Latgalē – 37 vietās, savukārt Zemgalē – 25 kultūrvietās.

“Eiropas Muzeju nakts rada iespēju aizvest apmeklētāju arī ārpus galvaspilsētas. Muzeji reģionos rada un piedāvā kvalitatīvu saturu un katrs var atrast savām interesēm atbilstošu pasākumu. Šogad Cēsu muzeja fokuss ir izcelt īpašo un specifisko muzeja ekspozīcijās caur orientēšanās spēli, sniedzot arī muzikālu baudījumu. Muzeju naktī rādīsim savus jaunākos sasniegumus, atklājot gleznu izstādi, ievedot apmeklētāju jaunās muzeja telpās Vecpiebalgas muižā, kā arī caur deju un uguns rituālu stāstot par Jettes filozofiju,” stāsta pašvaldības iestādes “Cēsu muzejs”, kas ietver Cēsu Vēstures un mākslas muzeju, Eduarda Veidenbauma muzeju ''Kalāči'' un muzeju apvienību ''Orisāre'', direktore Ināra Bula.

Privāto muzeju jomu mediju pasākumā pārstāvēja muzeja “Ebreji Latvijā” direktors Iļja Ļenskis: “Mūsu Muzeju nakts programma no vienas puses izceļ bagātīgo ebreju vēstures un kultūras mantojumu Rīgā, kur katrai ēkai ir savi stāsti, ar kuriem būsim priecīgi dalīties. No otras puses, mēs gribam iesākt arī jaunu stāstu - par muzeja jauno mājvietu Alksnāja ielā 5, kur senajā spīķerī top modernais muzejs, piebiedrojoties citiem amata brāļiem šajā brīnišķīgajā Vecrīgas nostūrī - īstajā Muzeju kvartālā!”

Maijs par muzeju mēnesi Latvijā tiek uzskatīts, jo 18. maijā Eiropā tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, ko Starptautiskā muzeju padome (ICOM) pirmoreiz izsludināja 1977. gadā. Latvija šo dienu atzīmē kopš 1978. gada.

1999. gadā Francijas Kultūras un komunikāciju ministrija aicināja Eiropas muzejus organizēt kopīgu starptautisku akciju “Muzeju pavasaris,” kas vēlāk pārtapa akcijā – Muzeju naktī – tās mērķis ir iepazīstināt ar muzejiem arī tos iedzīvotājus, kuri ikdienā muzejus neapmeklē. Pēc dažiem gadiem Muzeju nakts kļuva par vienu no aktivitātēm, kas saistīta ar Starptautiskās muzeju dienas atzīmēšanu. Ar Eiropas Muzeju nakts atzīmēšanu saistītas norises Latvijā iesoļos jau trešajā gadu desmitā – Muzeju nakts 2024. gadā notiks jau 20. reizi. 2024. gadā akciju “Muzeju nakts” finansiāli atbalsta Apgāds Zvaigzne ABC.

Līdz šim ik gadu muzeju apmeklējumu veicinošajos nakts klātienes pasākumos iesaistījies arvien lielāks muzeju skaits, tāpat Muzeju nakts aktivitātēs piedalās arī citi sabiedriskās dzīves veidotāji - muižas, izstāžu zāles, bibliotēkas, valsts pārvaldes iestādes u.c. Dalībnieku pamatpiedāvājums ir par velti, bet atsevišķas aktivitātes var būt arī par maksu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (10)
Anonīms [Anonīms] Piektdiena, 17. maijā, 2024, 09:13

Five Essential Qualities Customers Are Searching For In Every CSGO Cases Opening Sites Case Chroma

Anonīms [Anonīms] Piektdiena, 17. maijā, 2024, 07:05

Your Family Will Thank You For Getting This CS GO Case New prisma Case

Anonīms [Anonīms] Piektdiena, 17. maijā, 2024, 07:02

Check Out: How Battle Case CSGO Is Taking Over The World And What You Can Do About It case gamma (Matt)

Anonīms [Anonīms] Piektdiena, 17. maijā, 2024, 06:20

Желаете торговую платформу, где можно приобрести различные товары? Советуем обратить внимание на официальный портал Кракен с Kraken зеркала и kraken onion link KRAKEN . Здесь каждый клиент сможет подобрать подходящий товар или категорию. Площадка полностью анонимна, обеспечивает конфиденциальность. Покупки можно осуществлять, не беспокоясь о потере денег или данных. Kraken onion - не просто магазин, а уникальный маркетплейс. Здесь кракен onion -> , k9.at и k9.at предлагают товары тысячи поставщиков, всегда можно найти что-то максимально выгодное. Рекомендуем пройти быструю авторизацию на сервисе Кракен onion и перейти в магазин, где легко найдете нужные продукты...

Anonīms [Anonīms] Piektdiena, 17. maijā, 2024, 04:33

We've Had Enough! 15 Things About CSGO Cases Explained We're Tired Of Hearing Chroma 2 Case, # Yours Isn\'t Too Good, How . LEARN MORE $:Get Guide Top System For Landing A Cruise Ship Job - Ship $:Get Guide Bryan Winters\\\' All New - Massive Monthly Payout! Download EBooks -Get-Guide-Top-S . How To *:Get Guide Overcome Fear Of Flying - High Conversions - No Overcome Fear Of Flying At The Phobiaman Clinic In Harley Street, Where We Help Pilots And Cabin Crew Overcoming Fear Of Flying Available For Fear Of Flying . 18 Apr 2017 Viruses That Specifically Kill Bacteria, Called Bacteriophages, Might Are Infected With Deadly, Antibiotic-Resistant Bacterial \'superbugs. The Original Reverse Type 2 Diabetes - The Original Bestseller! - Is It Follow The Link For More Details: Question: Is It Possible To Reverse Type 2 Diabetes ? Answer: Yes, It Is. Live Large Inner Circle - Live Large TV. Home; NO . Each Style In Our Vast Selection /Tactical-Flashlights . %0D%0AThat\'s Why I Made The Topic Of My Social Squeeze Page (SSP) A ...