Banner 980x90

Murkšķa dienā Alsungas novadā mītošie murkšķi guļ ziemas miegā

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Lai arī 2.februārī, Murkšķa dienā, laika apstākļi ir salīdzinoši silti, Alsungas novada Reģos mītošie murkšķi, kā jau tas ierasts, vēl jo projām guļ ziemas miegā un laika pareģošanas rituālos ar savas ēnas ieraudzīšanu nepiedalās.

Kā pilsētas informācijas portālu Kuldiga24.lv informēja Silvija Tetere, ziemas miegā murkšķi pavadīs līdz februāra beigām - marta sākumam, tad pamazām, katrs pēc savas sajūtas modīsies. Katrā ziņā, murkšķu ziemas miegs ir ļoti atkarīgs no apkārtējās vides laika apstākļiem, jo ja turpināsies silts laiks, tad pavasara rosība būs ātrāka, bet ja laika apstākļi būs vēsi, tad, protams, ka vēl kādu brīdi nosnaudīsies savās siltajās siena migās.

Murkšķu tūrisma sezonās atklāšana šogad tiek prognozēta 30.aprīlī, kad atkal mazie un interesantie dzīvnieciņi gaidīs ciemos apmeklētājus.

2.februārī, tiek atzīmēta Sveču jeb Ziemas Māras diena. Dažviet pasaulē šī diena tiek dēvēta arī par Murkšķa dienu. Tā katru gadu mazā ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņa kļūst ievērojama ar to, ka slavenākais Amerikas murkšķis Fils pavēsta, vai drīzumā gaidāms pavasaris, vai arī vēl būs gara ziema.

Murkšķa dienu ASV Pensilvānijas štata Panksatonijas pilsētiņā svin jau kopš 1887.gada. Tā pakāpeniski pārvērtusies par valsts mēroga notikumu un ievērojamiem svētkiem ar dažādām atrakcijām, konkursiem un cita veida izpriecām.

Šos svētkus pasaulē vēl populārus padarīja 1993.gada filma "Groundhog Day" ("Murkšķa diena") ar Bilu Mareju un Endiju Makdauelu galvenajās lomās.

Silvijas Teteres piemājas lauku saimniecība "Jaunstuči", kas atrodas Alsungas novada Reģos ir vienīgā, specializētā murkšķu saimniecība Latvijā un visā Baltijas reģionā. Atsevišķus stepes murkšķus jeb baibakus Latvijā tur vairākās saimniecībās kā eksotiskus dzīvniekus, bet tā kā tiem nepieciešams nodrošināt speciālus apstākļus ziemas guļai, tad murkšķu turēšana mūsu klimatiskajos apstākļos nav populāra.

Latvijā murkšķi parasti uz ziemas guļu dodas oktobra - novembra mēnesī un mostas februāra beigās vai martā. Gulēšanas ilgums ir visnotaļ atkarīgs no laika apstākļiem, proti, ja laiks ir vēss, tad murkšķi nedomā nemaz tik ātri celties, bet, ja laika apstākļi paliek siltāki, tad no murkšķu migām var jau dzirdēt kādu spalgu svilpienu, kas vēstī – mēs esam jau modušies.

Kā rakstīts interneta saziņas līdzekļos, tad Amerikā daži zinātnieki ir mēģinājuši pārbaudīt un salīdzināt murkšķa paredzējumus ar reālajiem klimatiskajiem datiem un konstatējuši, ka tie nav precīzi. Kā izteicies kāds zinātnieks, tad murkšķis "nav parādījis prognozēšanas iemaņas šīs analīzes pēdējos gados". Tāpēc labāk paļauties hidrometeoroloģisko centru laika prognozēm.

Silvijas Teteres murkšķu audzētava "Jaunstuči" dibināta 2005.gadā. Audzētava atrodas Alsungas novadā netālu no gleznainās Reģu muižas ceļa posmā starp Alsungu un Ēdoli. Audzētavā dzīvo vairāk kā 22 stepes murkšķi jeb baibaki, kuriem pilnībā tiek nodrošināti dzīvniekiem noteiktie labturības noteikumi. Murkšķi tiek turēti lauku tūrisma popularizēšanai un bērnu izglītošanai par dzīvniekiem.

Audzētava pieejama apskatei no maija līdz oktobrim.

Vairāk informācijas var gūt mājas lapā www.murkskis.lv

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)