Mainīs mākslas un mūzikas skolu izglītojamo finansēšanas struktūru
Profesionālās ievirzes mākslu, mūzikas un dejas izglītības programmu īstenošana tiek finansēta no diviem avotiem. Viens no tiem ir valsts budžeta mērķdotācija pedagogu algām licencētu un akreditētu izglītības programmu īstenošanai, bet otrs ir dibinātāju - pašvaldību un/vai juridisku personu - un izglītojamo vecāku kopīgs līdzfinansējums izglītības iestāžu un mācību procesa nodrošināšanas izdevumu segšanai, ietverot gan mācību līdzekļu un aprīkojuma izmaksas, gan arī ēku uzturēšanu un komunālos maksājumus.
Līdz šim bija noteikts, ka valsts finansē pedagoģisko likmju skaitu nepilna apjoma izglītības programmu īstenošanai, piešķirot mūzikā 77% un mākslā 91% no nepieciešamā finansējuma 90% izglītojamo, vienlaikus nefinansējot izglītības iestāžu administrācijas atalgojumu. Trūkstošo daļu finansēja izglītības iestāžu dibinātāji - pašvaldības un privātie dibinātāji. Tas nenodrošināja pietiekošu pieejamību kvalitatīvai profesionālās ievirzes mākslu, mūzikas un dejas izglītībai, kā arī apgrūtināja kvalitatīvu licencētās un akreditētās izglītības programmas īstenošanu.
Pēc konsultācijām ar Latvijas Pašvaldību savienību un mūzikas un mākslas pedagogu profesionālajām asociācijām pieņemts lēmums pārskatīt no valsts budžeta finansējamo pedagoģisko slodžu skaitu uz vienu izglītojamo, lai tas sasniegtu 100% izglītības programmu izmaksas. Līdz ar to mainās mākslas un mūzikas skolu izglītojamo finansēšanas struktūra.
Ņemot vērā izmaiņas pedagogu darba samaksas kārtībā, Ministru kabineta noteikumos "Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes mākslas, mūzikas un dejas izglītības programmas" tiks veiktas izmaiņas izglītības programmās pedagogiem vidējo apmaksājamo pedagoģisko likmju skaitā mēnesī uz vienu izglītojamo. Noteikumi papildināti ar valsts budžeta finansējamo izglītojamo skaita noteikšanas kritērijiem.
Šodien valdībā apstiprinātie noteikumu grozījumi paredz noteikt, ka pedagogu profesionālās darbības kvalitātes piemaksas no valsts budžeta tiek nodrošinātas tiem izglītības programmās nodarbinātajiem pedagogiem, kuru pedagoģisko likmju apmaksa tiek finansēta no valsts budžeta piešķirtā finansējuma.
Noteikt, ka dotācija tiek piešķirta vienam izglītojamajam, kas vienlaikus apgūst vienu izglītības programmu, tādējādi izslēdzot iespēju, ka valsts budžeta finansējums vienam izglītojamajam dublējas.
Mainīts esošo apmaksājamo pedagoģisko slodžu skaits uz vienu izglītojamo, kā arī noteikts apmaksājamo pedagoģisko slodžu skaits uz vienu audzēkni profesionālās ievirzes izglītības teātra programmā, kas apgūstama paralēli vispārējai vidējai izglītībai, lai nodrošinātu pieejamās kultūrizglītības daudzveidību un starpnozaru saikni.
Paredzēts, ka noteikumu grozījumi stāsies spēkā nākamā gada janvārī.
Uz sarakstu