Kuldīgā noķertos klaiņojošos dzīvniekus sterilizēs un atlaidīs atpakaļ brīvībā

Rīga, 12.febr., LETA. Kuldīgas novada pašvaldība klaiņojošo dzīvnieku jautājuma risināšanā gatavojas ieviest programmu "noķer - sterilizē - atlaid", vairāk izglītot sabiedrību par atbildības uzņemšanos par dzīvniekiem un ieviesīs citus uzlabojumus klaiņojošo dzīvnieku jautājuma risināšanā, aģentūru LETA informēja Kuldīgas novada pašvaldības Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska.

Sanāksmē par turpmāko rīcību ar klaiņojošajiem dzīvniekiem, kurā piedalījās veterinārārsti, dzīvnieku aizsardzības biedrības "Dzīvnieku SOS" pārstāvji secināts, ka dzīvnieku patversmei būtu jāatrodas Kuldīgā. Par to, vai tās darbību pārraudzītu kāda biedrība, komersants vai pašvaldība, vēl tiks spriests un lemts, lai šo jautājumu pēc iespējas ātrāk atrisinātu.

Tāpat jau ir iesākta programma "noķer - sterilizē - atlaid", kas palīdzot apturēt bezsaimnieka kaķu nekontrolētu vairošanos.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Kuldīgas novadam") pauda, ka ir būtiski saprast, kas pēc atlaišanas vidē notiek ar sterilizētajiem kaķiem, kas par viņiem turpmāk rūpēsies. Aktuāls ir arī jautājums par vietējo veterinārārstu noslodzi un iespējām veikt kaķu sterilizāciju. Tāpēc tuvākajā laikā domes vadība aicinās uz vēl vienu sarunu novadā praktizējos veterinārārstus, lai pārrunātu šīs programmas sekmīgu īstenošanu.

Sanāksmē cilvēkiem bija dažādi viedokļi par tā saucamajām kaķu kolonijām - bezsaimnieka kaķiem, kurus kāds baro. Kāds iedzīvotājs sūdzējās, ka kaķi, kas dzīvo namu pagrabos, tos piegāna tā, ka pagrabā smakas dēļ nav patīkami ieiet. Cita iedzīvotāja iebilda, - ja pagraba kaķus sterilizēs, tie pagrabus nepiegānīs, turklāt tie palīdzot ierobežot peļu un žurku savairošanos, pretējā gadījumā grauzēji iznīcīnot pagrabā uzglabātos augļu un dārzeņu krājumus.

Veterinārārsts Ojārs Obodņikovs uzsvēra, ka kaķiem un suņiem ir jābūt identificējamiem un katram dzīvniekam ir jābūt saimniekam. Viņš vērsa uzmanību uz to, ka daudzi apzināti ignorē likumdošanā noteiktos dzīvnieku saimnieku pienākumus, norādot, ka citās Eiropas valstīs būtu neiedomājami, ja saimnieki ignorētu prasību dzīvnieku čipēt vai sterilizēt. Viņš pauda uzskatu, ka dzīvnieku saimniekiem par likumdošanas prasību ignorēšanu būtu jāmaksā sods. Tāpat viņš rosināja aizdomāties par to, cik ātri nesterilizēti kaķi vairojas, radot nevienam nevajadzīgus pēcnācējus. Viņaprāt, būtu izvirzāms mērķis – pilnībā izskaust bezsaimnieka dzīvniekus, kas dzīvo kaut kur uz ielas vai pagrabos.

Bērziņa sapulcē informēja, ka pašvaldība plāno aktīvāk strādāt ar sabiedrību, to izglītojot par dzīvnieku saimnieku pienākumiem un atbildību, kā arī stāstīt cilvēkiem par to, kā viņiem būtu jārīkojas, redzot klaiņojošu vai bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušu dzīvnieku. Aktuāls ir jautājums arī par to, kādai būtu jābūt ziņošanas kārtībai – vai pietiek ar telefona zvanu pašvaldības policijai, kā tas ir šobrīd, vai arī nepieciešams iesniegums – ja ne papīra formātā, tad vismaz e-pastā, kā tas ir citās pašvaldībās.

Lai detalizēti noteiktu kārtību, kā rīkoties ar klaiņojošajiem dzīvniekiem, kā arī ieviestu "noķer – sterilizē – atlaid" programmu, pašvaldības speciālisti tuvākajā laikā sagatavos jaunus saistošos noteikumus un iesniegs tos apstiprināšanai Kuldīgas novada domes sēdē.