Kuldīgā darbu sācis dienas centrs senioriem

Rīga, 8.febr., LETA. Kuldīgā, Dzirnavu ielā, darbu sācis dienas centrs senioriem, kurā Latvijas Samariešu apvienība sadarbībā ar Kuldīgas novada Sociālo dienestu piedāvās senioriem, kam nepieciešama uzraudzība, sociālā aprūpe un rehabilitācija sociālo prasmju un kognitīvo spēju saglabāšanai, iespēju pavadīt laiku speciālistu vadībā, aģentūru LETA informēja pašvaldības pārstāve Kristīne Duļbinska.

Dienas centrā katru darba dienu varēs uzturēties ap 15 senioru.

Samariešu atbalsts mājās dienesta vadītājs Viesturs Kleinbergs paudis pateicību, ka Kuldīgas novada pašvaldība domā par senioru dzīves kvalitātes uzlabošanu un ir uzticējusies Latvijas Samariešu apvienībai kopīgi veidot Kuldīgā dienas aprūpes centru senioriem.

Kuldīgas novada Sociālais dienests uzsver, ka senioru dienas centra pakalpojums ir radīts gan pašu senioru, gan viņu tuvinieku atbalstam.

Vajadzību pēc šāda pakalpojuma Sociālā dienesta darbinieki saskatījuši, saskaroties ar tuviniekiem, kuri ir norūpējušies, ka viņu ģimenēs dzīvojošie seniori jūtas vientuļi un nesaprasti. Tuvinieki vērsušies Sociālajā dienestā, lai risinātu bažas par to, ka kāds no vecākiem vai vecvecākiem ir jāatstāj viens, kamēr visi pa dienu ir devušies savās gaitās.

Latvijā nav daudz pašvaldību, kas piedāvā šāda veida pakalpojumu, tāpēc tuvinieki – jau pieaugušie bērni, mazbērni – īpaši aicināti interesēties un izmantot šī pakalpojuma sniegtās iespējas, klāstīja Duļbinska.

Latvijas Samariešu apvienības Kurzemes nodaļas vadītāja Lolita Grīnvalde vēstīja, ka pakalpojumam jau pieteikušies pirmie desmit klienti. Viņa aicināja tuviniekus, kuri apsver domu par šī pakalpojuma nepieciešamību kādam no saviem vecākiem vai vecvecākiem, droši nākt uz dienas centru, apskatīt telpas, iepazīties ar centra ikdienu un aprunāties ar centra darbiniecēm.

Latvijas Samariešu apvienība piedāvās divas sociālās rehabilitācijas programmas atbilstoši senioru individuālajām vajadzībām – nepilnas dienas jeb četru stundu programmu, pilnas dienas jeb astoņu stundu programmu, attiecīgi pielāgojot aktivitāšu klāstu un laika plānojumu.

Četras vai astoņas stundas dienas centrā varēs uzturēties tie seniori, kuriem vieniem pašiem mājās uzturēties nav ieteicams. Šis pakalpojums ļaus sirmgalvja tuviniekiem doties savās ikdienas gaitās un strādāt, jūtoties droši, ka radinieks būs pieskatīts, drošībā, turklāt varēs aktīvi un radoši darboties speciālistu vadībā.

Latvijas Samariešu apvienības darbinieki parūpēsies, lai seniori būtu aprūpēti, nodarbināti un paēduši, vasarās notiks arī pastaigas svaigā gaisā. Dienas centrā ir nodalītas telpas diendusai, atpūtai un aktivitātēm, ir materiāli brīvā laika nodrošināšanai – galda spēles, grāmatas, preses izdevumi. Tiks nodrošināts praktisks atbalsts vai asistēšana cilvēka pašaprūpes nodrošināšanā, kā arī atbilstoši katra cilvēka vajadzībām tiks piesaistīti tādi speciālisti kā fizioterapeits, psihologs un veselības aprūpes speciālists. Fizioterapeits tiks iesaistīts arī vingrošanas programmas izstrādē.

Pieteikties var kā privāti, tā arī ar novada Sociālā dienesta nosūtījumu. Lai saņemtu informāciju par kārtību, kādā tiek piešķirts un nodrošināts senioru dienas centra pakalpojums, jāvēršas Kuldīgas novada Sociālajā dienestā.

Pieprasot pakalpojumu, sociālajiem darbiniekiem būs vajadzīgs seniora parakstīts iesniegums un ģimenes ārsta vai ārsta psihiatra izsniegta izziņa, kurā norādīta diagnoze, atzinums par kontrindikāciju neesamību, kā arī norādes par lietojamajiem medikamentiem. Pēc tam tiks norunāta tikšanās ar pašu senioru, lai izvērtētu viņa individuālās vajadzības un saprastu, kādā apjomā pakalpojums piešķirams. Kā nosūtījums pakalpojuma saņemšanai dienas centrā tiks izsniegts Sociālā dienesta sagatavots lēmums.

Ar Sociālā dienesta nosūtījumu senioriem būs jāveic neliels līdzmaksājums, kas ir 10% no izdevumiem. Par četrām stundām tie būs 1,20 eiro, bet astoņu stundu programmā – 1,45 eiro. Maznodrošinātām un trūcīgām personām pakalpojums paredzēts bez maksas.

Bez Sociālā dienesta lēmuma pakalpojums būs par pilnu cenu – par četrām stundām būs jāmaksā 12 eiro, bet par pilnu dienu jeb astoņām stundām – 14,50 eiro.