Banner 980x90

Izveidota tīmekļa vietne, kurā pieejami rīki izspiedējvīrusu nošifrēto datu atgūšanai

Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Ilustratīvs foto/ Foto: Pixabay
Eiropols, Nīderlandes policija, "Kaspersky Lab" un "Intel Security" sākuši kopīgu iniciatīvu "No More Ransom", lai cīnītos ar šifrējošajiem izspiedējvīrusiem. Izveidota tīmekļa vietne "nomoreransom.org", kurā interneta lietotāji var atrast informāciju par šifrējošajiem izspiedējvīrusiem un to radītajiem draudiem, kā arī par brīvu saņemt rīkus savu datu atgūšanai, ja tie ir apstrādāti ar šāda veida ļaunprogrammatūru.

Kā aģentūru LETA informē "Kaspersky Lab" pārstāvji, šifrējošo izspiedējvīrusu programmas padara nenolasāmu lietotāju ierīcēs saglabāto informāciju un pēc tam pieprasa izpirkuma naudu par piekļuves atjaunošanu tai. Turklāt šādu ļaunprogrammatūru un to upuru skaits strauji aug - "Kaspersky Lab" apkopotie dati liecina, ka pēdējo divu gadu laikā to lietotāju skaits, kam ir uzbrukuši šifrējošie izspiedējvīrusi, ir pieaudzis 5,5 reizes.

Uzņēmumā norāda, ka pašlaik nav universāla datu atšifrēšanas rīka, ir tikai atsevišķas atslēgas, kas ir piemērotas konkrētām ļaunprogrammatūrām. Šī iemesla dēļ patlaban par galveno aizsardzību tiek uzskatīti pasākumi, kas pirmām kārtām nepieļauj inficēšanos ar šifrējošajiem izspiedējvīrusiem. Šim uzdevumam izšķiroši svarīga ir lietotāju informētības paaugstināšana, kas ir viens no iniciatīvas mērķiem.

Ja tomēr lietotāji jau ir saskārušies ar šāda veida ļaunprogrammatūru, vietnē "nomoreransom.org" pieejami rīki, kas var palīdzēt atšifrēt datus. Pašlaik resursā ir brīvi pieejami četri atslēgu rīki atšifrēšanai, kas ir piemēroti vairākām plaši izplatītām ļaunprogrammatūrām, tostarp šifrējošo izspiedējvīrusu ģimenei "Shade".

Arī Latvijas informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" iepriekš ziņoja, ka šā gada otrā ceturkšņa aktuālākais apdraudējums virtuālajā vidē bija šifrējošie izspiedējvīrusi.

"Būtiska ceturkšņa iezīme ir šifrējošos izspiedējvīrusus saturošu e-pastu izplatīšana gan uzņēmumiem, gan individuāliem datorlietotājiem," teikts pārskatā. "Daļā gadījumu, neskatoties uz preventīvajiem pasākumiem, vīrusam izdevās iekļūt datorā un nošifrēt vismaz daļu datora satura, pirms vīruss tika atklāts. Atsevišķos gadījumos lietotājiem bija laicīgi sagatavotas svarīgo dokumentu rezerves kopijas, taču daļa lietotāju par rezerves kopijām nebija parūpējušies un nošifrētos failus atgūt nespēja."

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)