Banner 980x90

FKTK: Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība pieņemas spēkā

Foto: Pilseta24.lv
Foto: Pilseta24.lv
Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība pieņemas spēkā, secinājusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

FKTK sadarbībā ar partneriem apkopojusi Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības stratēģijas 2014.-2020.gadam ieviešanas kārtējā gada rezultātus. Iegūtie dati liecina, ka īstenojas visu stratēģisko mērķu izpilde.

Pagājušā gada indikatoru analīze parāda pērn sākto pozitīvo virzību Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības pilnveidē arī šajā gadā - mājsaimniecību kopējie uzkrājumi turpina augt, kaut arī ne tik strauji kā iepriekš, sasniedzot 8,6 miljardus eiro. Noslēgti vairāk nekā 9000 jauni uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas līgumi, privāto pensiju plānu dalībnieku skaita pieaugums pērn bija pēdējo piecu gadu laikā straujākais un risku apdrošināšanas prēmiju apmērs uz vienu iedzīvotāju sasniedza 144 eiro (iepriekš 134 eiro), paziņojumā medijiem informē FKTK.

Mājsaimniecību turpmāko attīstību un ilgtspēju nodrošina sasniegtais teju optimālais līdzsvars kredītu noguldījumu attiecībā, kā arī augušais iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju, sasniedzot 12 321 eiro.

FKTK izglītojošā vortāla "Klientu skola" vadītāja Ieva Upleja skaidro, ka šādā regulārā datu analīzē pārliecinoši redzams, ka nostiprinās un pieņemas spēkā Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība. Iedzīvotāji arvien labāk izprot finanšu pakalpojumu būtību, notiek apzināta to izvēle, audzis uzticēšanās līmenis pakalpojumu sniedzējiem līdz 52% (iepriekš 50%). Iedzīvotāji arvien vairāk izvēlas apdrošināt savus riskus, pieaugums bijis tuvu maksimālajam, kā prognozēts, veidojot stratēģiju. Aug arī dzīvības apdrošināšanā ieguldīto līdzekļu apmērs. Kopumā nostiprinās paradumi, kas veicina finanšu ilgtspēju - uzkrāšana un ilgtermiņa plānošana.

Kopš 2014.gada FKTK darbojas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) darba grupā "International Network for Financial Education" (INFE) kā Latvijas finanšu pratības aktivitāšu nacionālais koordinators, tādējādi nodrošinot arī informācijas apkopošanu un sniegšanu OECD par Latvijas paveikto šajā jomā. 2015.gadā Latvijas pieredze finanšu pratības stratēģiskajā vadībā iekļauta gada nogalē publiskotajā OECD/INFE politikas rokasgrāmatā "National Strategies for Financial Education" līdztekus citām attīstītajām valstīm.

Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības stratēģijas 2014.-2020.gadam ieviešanas aktivitātes nodrošina stratēģiskie partneri, kas vienojušies memorandā par ieviešanas procesu, - FKTK, Izglītības un zinātnes ministrija, Valsts izglītības satura centrs, Banku augstskola, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas Apdrošinātāju asociācija; kā arī citi iesaistītie partneri - Latvijas Banka, Finanšu ministrija, Labklājības ministrija un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, fondu birža "Nasdaq Riga", Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Ekonomikas un kultūras augstskola, "Junior Achievement Latvia" u.c.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)