Dibina kustību "Valsts #196" iedzīvotāju digitālās identitātes attīstīšanai
Kustības mērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju digitālās identitātes nostiprināšanu un attīstīšanu datu tehnoloģiju laikmetā. Gada laikā taps rīku, prasmju un iespēju kopums jeb "digitālā mugursoma", kas būs pieejama ikvienam interesentam.
"Datu tehnoloģiju laikmetā vairs nepietiek ar datorlietošanas pamatprasmēm - šis laikmets prasa pilnīgi jaunu domāšanas veidu, prasmju un vērtību kopumu - spēcīgu digitālo identitāti. Latvijā valda plaisa starp ļoti augstu tehnoloģiju pieejamību, bet relatīvi vāju spēju šīs priekšrocības izmantot. Jaundibinātās kustības mērķis ir izpētīt šīs plaisas iemeslus un attīstīt rīku, prasmju un iespēju kopumu savas digitālās identitātes stiprināšanai. Pasaulē šobrīd ir 195 valstis, "Valsts #196" simbolizē pasauli bez robežām savu zināšanu attīstīšanai un iespēju realizēšanai," sacīja IT uzņēmuma "Squalio" vadītājs un kustības "Valsts #196" iniciators Sandis Kolomenskis.
Starp pirmajām aktivitātēm paredzēta konference, pētījumi, mūžizglītības programmas, datu tehnoloģiju apguves rīku izveide, mentoringa un pieredzes apmaiņas programmas pieaugušajiem.
Tostarp 21.martā Cēsīs gaidāmajā konferencē "Es. Identitāte. Dati" Latvijas Universitātes (LU) pētniece Iveta Reinholde analizēs kavējošos un veicinošos faktorus cilvēku digitālās identitātes attīstīšanas procesā. "Mūsu mērķi pētniecībā ir saprast, vai, kā un kāpēc šobrīd cilvēki iesaistās mūžizglītības aktivitātēs, kā arī to, kas palīdz un kas kavē cilvēka digitālās identitātes attīstīšanu, ieskaitot dažādus psiholoģiskos faktorus. Pētījuma un visa projekta rezultātā taps ceļa karte, jeb vadlīnijas cilvēku digitālā potenciāla "atvēršanai", digitālās identitātes attīstīšanai un mūžizglītības praktizēšanai - kļūstot par "Valsts #196" pilsoni," viņa sacīja.
Tāpat "Microsoft Latvia" Cēsīs sadarbībā ar LU īstenos mākslīgā intelekta laikmeta mūžizglītības kursu pilotprojektu - Cēsis būs trešā vieta pasaulē, kur šie kursi tiks testēti.
"Cēsis ir gatavas nākotnes izaicinājumiem un iespējām, kuras sniegs digitālās tehnoloģijas. Jau šobrīd strādājam pie Cēsu skolu modernizācijas, lai skolēniem nodrošinātu pilnvērtīgāku digitālo prasmju apguvi, tādējādi sagatavojot nākotnes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju profesionāļus. Tāpat domājam par digitālās ekonomikas attīstību Cēsīs. Jau tagad koprades māja "Skola6" piedāvā attālināta darba iespējas, un tieši Cēsis par savas pirmās reģionālās filiāles atrašanās vietu izvēlējies Latvijas digitālo tehnoloģiju uzņēmums "Draugiem Group"," sacīja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs (V).
Kustības dibinātāji atzīmēja, ka Eiropas Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksā Latvija ir pārliecinoši virs Eiropas Savienības (ES) vidējā līmeņa sakaru tehnoloģiju pieejamībā, interneta lietošanā un publisko digitālo pakalpojumu pieejamībā (9.-10.vieta starp dalībvalstīm), bet būtiski zem vidējā tehnoloģiju izmantošanas prasmēs un to integrācijā biznesa vidē (23.vieta starp dalībvalstīm). Nespēja izmantot objektīvās priekšrocības ir kavēklis gan individuālā, gan biznesa, gan makroekonomiskā līmenī, tostarp situāciju vēl vairāk sarežģī tas, ka lielo datu izmantošanas iespējas var šķist ļoti abstraktas - ir skaidrs, ka dati ir, bet nav skaidrs, ko ar tiem darīt.
"Datu un tehnoloģiju pratība nerodas pati no sevis. Pasaules ekonomikas foruma pētnieki aprēķinājuši, ka piecu gadu laikā ikvienam nodarbinātājam būs nepieciešama vidēji 101 diena, lai apgūtu jaunās, darbam nepieciešamās prasmes. Tāpēc ir prieks, ka sadarbībā ar LU mūsu valsts kļūs par trešo vietu pasaulē, kur tiks ieviesta īpaša mūžizglītības platforma, kas pielāgota datu un mākslīgā intelekta laikmeta vajadzībām. Ikviens Cēsu iedzīvotājs varēs apgūt jaunākās tehnoloģijas savas personīgās produktivitātes uzlabošanai, datu un mākslīgā intelekta tehnoloģiju izpratnei un izmantošanai. Pamatprasmju iegūšanai Cēsu iedzīvotājiem būs pieejams pasaules līmeņa mācību saturs arī latviešu valodā - gaidīti tiek arī tie, kuri sper pirmos soļus tehnoloģiju pasaulē," piebilda "Microsoft Latvia" vadītāja Baltijā Renāte Strazdiņa.
Savukārt LU prorektore digitālās sabiedrības jautājumos Signe Bāliņa atzīmēja, ka LU filiāle Cēsīs būs pirmā vieta, kurā LU izmantos e-apmācību platformu, kas ļaus cilvēkam ērtā laikā un vietā apgūt digitālās prasmes. "Mācību programmas ir izveidotas sadarbībā ar "Microsoft". Attālinātā mācīšanās tiks papildināta ar klātienes mācību sesijām, attīstot arī sadarbības prasmes," viņa sacīja.
Vienlaikus Latvijas IT klastera valdes priekšsēdētājs Elmārs Gengers minēja, ka Latvijas IT klasteris ikdienā bieži saskaras ar aizspriedumiem, nezināšanu, aizbildinājumiem un reizēm arī pavisam racionāliem iebildumiem, kādēļ tehnoloģijas, kas varētu palīdzēt uzņēmumu izaugsmei, tomēr netiek izmantotas. "Tādēļ Latvijas IT klasteris, kļūstot arī par Eiropas tīkla "Digital Innovation Hubs" sastāvdaļu, palīdzēs šīs barjeras mazināt. Mūsu iesaiste iniciatīvā ir pilnīgi likumsakarīga. Ir ļoti būtiski ceļā uz digitālu sabiedrību apvienot domubiedrus, spēkus, zināšanas, lai sasniegtu maksimālus rezultātus," viņš piebilda.
Kustības "Valsts #196" iniciators ir IT uzņēmums "Squalio". Kustībai šobrīd ir pievienojusies arī Ekonomikas ministrija, LU, Rīgas Tehniskā universitāte, tehnoloģiju uzņēmumi "Draugiem Group", "Microsoft Latvia", Cēsu novada dome, Latvijas IT klasteris, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācija, Cēsu koprades māja "Skola6" un citi.
Uz sarakstu