Banner 980x90

Deviņvīruspēks pret kāršrožu miltrasu

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Kā apkarot rūsu un miltrasu, kas uzmetusies uz kāršrozēm? Esmu pakaisījusi pelnus, bet nelīdz. Lasīju, ka var izmantot nātru vircu. Bet cik bieži to liet uz puķēm? Varbūt vēl ir kāds līdzeklis? Valentīna Daugavpilī.

Kāršrozes tiešām mēdz slimot ar abām minētajām slimībām. Nacionālā botāniskā dārza Lakst­augu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta iesaka miltrasas apkarošanai izmantot deviņvīruspēka uzlējumu: 3 kg svaigu lakstu aplej ar 10 l auksta ūdens. Mērcē trīs diennaktis, pēc tam masu nospiež un filtrē. Filtrātu atšķaida 1:3, izsmidzina vakaros pirms rasas parādīšanās trīs reizes ar nedēļas starplaiku. Nātru virca vairāk palīdzēs cīnīties pret dažādiem kaitēkļiem.

Rūsas pazīmes – dzelteni vai oranži, padziļināti plankumi, kas sākumā parādās uz apakšējām lapām. Stipri inficēti augi sāk nīkuļot, kļūst neglīti. Slimību var ierobežot, mainot augšanas vietu, pareizi laistot (nevajag rasināt augu lapas), kā arī laikus nogriežot slimās lapas. Rudenī vecie dzinumi un lapas, kas satur šo slimību dīgļus, novācami un sadedzināmi – tos nedrīkst likt kompostā. Sporas saglabājas arī uz sēklām, tāpēc nav ieteicams vākt sējas materiālu no inficētiem augiem. Audzējot kāršrozes viengadīgā kultūrā, tās pret slimībām ir izturīgākas. Kāršrozēm nepieciešama ūdenscaurlaidīga, trūdvielām bagāta augsne un saulaina vieta. Nepiemērotas ir sausas un pārlieku mitras augsnes, augi necieš stāvošus ūdeņus.

Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas Avīzi".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)