Arī Aizkraukles novadā lemj neiekasēt maksu par kapavietu
Grozot saistošos noteikumus "Aizkraukles novada pašvaldības kapsētas uzturēšanas noteikumi", dome noteikusi, ka kapavieta tiek ierādīta, pamatojoties uz dzimtsarakstu iestādes izdotu miršanas apliecību, izziņu vai izrakstu no miršanas reģistra. Pašvaldība piešķirs kapavietu, kas nav lielāka par četrām vietām.
Dome arī lēmusi, ka jaunie noteikumi piemērojami ar ST sprieduma publicēšanas dienu - 6.martu.
Kā vēstīts, ST secinājusi, ka Jūrmalas domes saistošo noteikumu normas, kas paredz nomas maksu par kapavietas izmantošanu, neatbilst Satversmei. ST secināja, ka demokrātiskai tiesiskai valstij ir pienākums, regulējot ar miruša cilvēka apbedīšanu saistītus jautājumus, aizsargāt cilvēka cieņu arī pēc viņa nāves.
Iznomājot kapsētas, pašvaldība rīkojas pretēji likuma "Par pašvaldībām" normai, jo kapsētas ir publiskā lietošanā nodots pašvaldības īpašums, kas kalpo sabiedrības vajadzībām un tāpēc nevar tikt iznomāts ienākumu gūšanai, uzsvēra ST.
Līdz ar to tiesa secināja, ka pašvaldība nav tiesīga iznomāt kapavietas, lai nodrošinātu tās autonomās funkcijas - izveidot un uzturēt kapsētas - izpildi.
Kā akcentējusi ST, tas, ka pašvaldība pieprasa maksu par kapavietas piešķiršanu kā maksu par pakalpojumu, ir pretrunā ar noteikumu, ka arī pēc cilvēka nāves pret viņa ķermeni ir jāizturas ar cieņu. Tādējādi ST secināja, ka kapavietas piešķiršana nav pakalpojums, par kuru pašvaldības dome būtu tiesīga noteikt samaksu.
Tiesa atzina "Jūrmalas pilsētas pašvaldības kapsētu darbības un uzturēšanas noteikumi" konkrētās normas par neatbilstošiem Satversmei.
ST spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.
Pēc ST sprieduma stāšanās spēkā par izmaiņām saistošajos noteikumos paziņojušas vairākas Latvijas pašvaldības, tostarp Rīga, Jelgava, Rēzeknes, Kokneses novads.
Uz sarakstu