Banner 980x90

Āfrikas cūku mēris joprojām cirkulē

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Pavasarī un vasarā, kas ir paaugstināts Āfrikas cūku mēra bīstamības periods mājas cūkām, Pārtikas un veterinārais dienests atgādina par biodrošības nozīmi mājas cūku pasargāšanā no šīs bīstamās dzīvnieku infekcijas slimības, pilsētas infomācijas portālu tīklu Pilseta24.lv informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā.

Lai gan rudens un ziemas periodā jauni Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījumi mājas cūkām nav konstatēti, meža cūku populācijā vīruss joprojām cirkulē. Katru nedēļu tiek reģistrēti aptuveni astoņi jauni saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri meža cūkām. Tas nozīmē, ka mēra vīruss ir izplatīts vidē un vismazākā nevērība biodrošības ievērošanā var ne tikai ienest to saimniecībā, bet arī stimulēt tā izplatību tālāk Latvijas teritorijā.

Tāpēc Pārtikas un veterinārais dienests aicina ievērot biodrošības pasākumus un atgādina:
* Cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.
* Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās.
* Nedrīkst lietot pakaišus, ja pastāv aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.
* Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu mežam.
* Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
* Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi.
* Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Bioloģiskā drošība ir pasākumu komplekss, kuru ievērojot, var pasargāt dzīvniekus no saslimšanas ar infekcijas slimībām un maksimāli samazināt infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tajā skaitā dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Tāpat Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, ka novietne un cūkas jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā un regulāri jāatjauno informācija par novietnē turēto cūku skaitu.

Āfrikas cūku mēris ir neārstējama dzīvnieku infekcijas slimība, ar kuru slimo gan mājas, gan meža cūkas.

Pēdējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām konstatēts 2015.gada septembrī. Kopumā pērn Āfrikas cūku mēra dēļ bija jāiznīcina 213 mājas cūkas, bet gadu iepriekš – 2014.gadā – 564 mājas cūkas.

Nāvējošā slimība šogad konstatēta jau 411 meža cūkām, kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā pērn līdzīgā laika periodā, kad Āfrikas cūku mēris tika konstatēts 162 meža cūkām.

Āfrikas cūku mēris līdz šim ir skāris 53 novadus Latvijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)