7 naudas pārvaldības ieradumi, kuriem sekot

Naudas pārvaldīšana ir sarežģīts temats – jebkura naudas summa var izrādīties pārāk maza, ja jums nepiemīt naudas pārvaldības prasmes. Ja pratīsiet kontrolēt un organizēt savas finanses, jums vienmēr pietiks naudas ne tikai vajadzībām, bet arī vēlmēm. Mainiet savus ieradumus tūlīt pat – lūk, 7 naudas pārvaldības ieradumi, kuriem sekot!

1. Naudas krāšana
Neatkarīgi no tā, kādas pašreiz ir jūsu prioritātes, veidot naudas uzkrājumu vienmēr ir laba ideja. Jums vajadzētu krāt naudu divu pamata iemeslu dēļ: ārkārtas rezerves (drošības spilvens) un bagātības veidošana. Iekrājumu apjoms atkarīgs no tā, cik daudz brīvo līdzekļu jums atlicis mēneša beigās, kad veikti visi svarīgākie tēriņi.

2. Finansiālo prioritāšu ievērošana
Lai iemācītos pārvaldīt savas finanses, sākumā jums jānosaka savas finansiālās prioritātes. Apdomājiet, kas šajā mirklī ir svarīgākais jūsu dzīvē – aizdevums, kas jāatmaksā, ceļojums vai, piemēram, jauna auto iegāde? Pēc tam, kad esat noteicis prioritātes, samaziniet tēriņus citās jomās. Lai arī kādas būtu jūsu prioritātes, to ievērošana garantēs, ka jūsu nauda tiek izmantota konkrētiem mērķiem.

3. Naudas izsekošana
Lai iegūtu pilnīgu priekšstatu par saviem tērēšanas paradumiem un spētu tos uzlabot, jums noteikti jāseko līdzi saviem tēriņiem. Katru mēnesi apskatiet un piefiksējiet savus bankas tēriņus, mājokļa un komunālo pakalpojumu rēķinus, pārtikas izmaksas utt. Lai atvieglotu šo procesu, iedaliet tēriņus vairākās kategorijās. Katru mēnesi apskatiet, kur iztērējat visvairāk, un apdomājiet, kurā jomā turpmāk varat ietaupīt.

4. Izdevīgāko piedāvājumu izmantošana
Izmantojiet savu naudu maksimāli efektīvi – pārliecinieties, vai izmantojat izdevīgākos piedāvājumus! Salīdziniet vairākus pārdevējus un pārliecinieties, vai par konkrētajām precēm un pakalpojumiem maksājat iespējami zemāko cenu. Meklējiet atlaižu piedāvājumus, kuponus un citas patērētājam izdevīgas alternatīvas.

5. Kredītkaršu tēriņu ierobežošana
Kredītkarte ir patērētāja lielākais ienaidnieks, jo, tērējot naudu virtuāli, nav iespējams just, kā tā pazūd. Esiet gudrāks un tālredzīgāks, un, līdz ko iespējams, norēķinieties ar skaidru naudu – tādā veidā iemācīsieties kontrolēt sevi situācijās, kad vēlaties veikt impulsīvu un patiesībā lieku pirkumu. 

6. Vēršanās pēc palīdzības
Ja jums ir kādi parādi vai rodas izdevumi, kurus neesat spējīgs segt, noteikti nebaidieties vērsties pēc palīdzības! Labāk agrāk nekā nekad, tādēļ vajadzības gadījumā aprunājieties ar draugu, radinieku vai kādu citu uzticības personu – iespējams, kāds varēs jums palīdzēt. 

Mūsdienās viens no vispopulārākajiem naudas problēmu risinājumiem ir kredīti internetā, tomēr tas ir ļoti nopietns solis, kas var radīt pamatīgu finanšu slogu. Tas nav vienkāršākais risinājums, tomēr, ja jums nav citu iespēju, sākumā rūpīgi izvērtējiet, vai varēsiet kredītu atmaksāt.

7. Elastīgums un piemērošanās dažādām situācijām
Esiet elastīgs un piemērojieties situācijai. Dzīve ir neprognozējama, tādēļ pārskatiet savu budžetu un tēriņus vismaz reizi trīs mēnešos. Attīstot veselīgus finanšu paradumus, iespējams, iegūsiet paaugstinājumu, kas nozīmē, ka varēsiet ietaupīt vairāk. Tāpat var notikt arī kaut kas, kas ietekmē jūsu finanses negatīvi, piemēram, komunālo maksājumu pieaugums, kā rezultātā nāksies atteikties no citiem tēriņiem. Neuztraucieties – viss nāk ar laiku! Koncentrējieties, domājiet un analizējiet, un jūs pat nemanīsiet, kā jūsu naudas pārvaldības ieradumi mainās uz labo pusi.

Atcerieties, ka savus paradumus varat mainīt tūlīt pat – tikai jums pašam jāgrib mainīties. Ja izmantosiet un ņemsiet vērā iepriekš minētos ieteikumus, ar laiku kļūsiet tikpat zinošs kā labākie finanšu eksperti un, iespējams, vēl zinošāks. Lai veicas!