Banner 980x90

Mēbeles

Mēbeles ir kustami un nekustami objekti, kas pilda praktiskas funkcijas cilvēka ikdienas darbību veikšanai un dažādu lietu novietošanai. Mēbeles ir ne tikai lietderīgs inventārs, bet arī dekoratīvi dizaina elementi iekštelpām un āra teritorijām.

Mēbeles ir kustami un nekustami objekti, kas pilda praktiskas funkcijas cilvēka ikdienas darbību veikšanai un dažādu lietu novietošanai. Mēbeles ir ne tikai lietderīgs inventārs, bet arī dekoratīvi dizaina elementi iekštelpām un āra teritorijām.

Mēbeles izstrādā atbilstoši laikmetam un pastāvošajām arhitektūras stila īpatnībām. Tām jābūt viegli ekspluatējamām un ērtām, citādāk mēbeles ir bezjēdzīgas un pilda tikai dekoratīvu funkciju.

Mēbeļu ražošanā izmanto dažāda veida materiālus, piemēram, koku, metālu, plastmasu, stiklu un akmeni. Mēbeles, atkarībā no to mērķa, papildina ar mīkstu polsterējumu, ko apvelk ar audumu, ādu vai kādu citu, mīkstu materiālu.

Mēbeles paredzētas dažādiem mērķiem, tāpēc tās iedala atbilstoši funkcijām. Izšķir vienvietīgus sēžamos (krēsli, pufi, taburetes), daudzvietīgus sēžamos (sols, dīvāns), guļvietas (gulta, šūpuļtīkls, matracis, izvelkams dīvāns, kušete), virsmas (galdi, pjedestāli, letes), glabāšanas mēbeles (plaukti, skapji, kumodes, lādes, bufete).

Mēbeļu materiāli

Vidēja blīvuma kokšķiedru plātne (MDF) – izgatavo no kokšķiedras masas, parasti izmanto mēbeļu fasāžu ražošanā. MDF plātne piemērota vannasistabas mēbeļu pamatmateriālam un liektu, un sarežģītu formu izgatavošanai. Ekoloģisks materiāls ar gludu, krāsojamu un citādi pārklājamu virsmu. Vidēja blīvuma kokšķiedras plātnes mēbeles ilgi kalpo un ir izturīgas pret karstuma un mitruma ietekmi, tāpēc piemērotas vannasistabu un virtuves telpu iekārtošanai, tomēr, tā kā šis materiāls ir viegli uzliesmojošs, šādas mēbeles nevajadzētu novietot tiešā uguns un karstuma avota tuvumā.

Vidēja blīvuma laminēta kokšķiedru plātne (LMDF) – laminēta MDF plātne, kas pārklāta ar melamīna sveķiem. Materiālam pieejama dažādu krāsu un tekstūru variācija, kā arī koka masīva imitācijas pārklājums. Šis ir mehāniskas iedarbības un karstumizturīgs materiāls, tāpēc LMDF mēbeles piemērotas virtuves zonai, kurā izmanto uzkarstošas ierīces, piemēram, tējkannu. Tomēr, tāpat kā MDF, arī LMDF plātnes ir viegli uzliesmojošas, tāpēc šāda materiāla mēbeles nedrīkst novietot pie uguns. Vidēja blīvuma laminētu kokšķiedras plātņu mēbeles ir izturīgas pret mitrumu, pelējumu un sēnīti, tāpēc piemērotas vannasistabai un konkrētām virtuves zonām.

Ar dabisko koka loksni pārklāta MDF plātne – koksnes slāni izgatavo no klasiskiem vai eksotiskiem kokiem. Šādas plātnes vizuāli līdzinās masīvkokam, jo tām ir dabiska koka tekstūra un krāsa. Ar dabiskā koka loksni pārklātu MDF plātņu mēbeles reaģē uz temperatūras svārstībām.

Skaidu plātne – mēbeļu izgatavošanā izmanto tikai laminētas vai finierētas plātnes. Skaidu plātnēm pieejami dažādi lamināta toņi, tekstūras un virsmas reljefs. Ja izmanto finierētu skaidu plātni, ir iespējams izvēlēties gan vietējo, gan eksotisko koku sugu segfinieri.

Masīvkoks – mēbeļu ražošanā izmanto dažādus koka veidus, piemēram, priedi, bērzu, osi, sarkankoku, tāpēc masīvkoka mēbelēm piemīt atšķirīga koka tekstūra, tonis un izturība. Šāda materiāla mēbeles ir ekoloģiskas un elpojošas, bet ātri reaģē uz temperatūras svārstībām. Masīvkoka mēbeles ir viegli kopt, turklāt tās iespējams restaurēt un atjaunot liektas formas. Tā kā šādas mēbeles ir ļoti elegantas un respektablas, tās labi iederēsies viesistabā vai ēdamistabā.

Metāls – no metāla, parasti tērauda vai vieglmetāla sakausējuma, izgatavo vai nu visu mēbeli, vai tikai tās konstrukciju. Metāla mēbeles parasti izvieto āra teritorijās, kur nav nepieciešama to pārvietošana, piemēram, parkos un dārzos. Metālu iespējams arī krāsot, slīpēt un pulēt.

Polimērs – no polimēra materiāliem pilnībā izgatavo plastmasas mēbeles, tomēr iespējama arī mēbeļu konstrukciju veidošana un virsmu pārklāšana. Plastmasas mēbeles labi iederas āra teritorijās, tās ir viegli pārvietot un kopt, tomēr temperatūras svārstību ietekmē plastmasa plaisā. Šāda materiāla mēbeles, piemēram, moderna dizaina krēslus izvieto arī viesistabās.

Stikls – parasti stikla mēbeles ievietotas metāla konstrukcijā, tomēr iespējama arī pilnīga stikla mēbeļu izgatavošana. Kafejnīcās un ēdamtelpās mēdz izvietot stikla galdus, savukārt vannasistabās un viesistabās populāri ir stikla plaukti un plauktu sistēmas. Kopumā šo materiālu ir viegli kopt, tomēr to ir viegli saskrāpēt, turklāt vannasistabās uz šāda materiāla plauktiem veidojas ūdens un ziepju nogulsnes.

Tekstils un āda – ar tekstila, dabiskās vai mākslīgas ādas pārklājumiem parasti apvelk mīkstās mēbeles. Dabiskās ādas mēbeles veido apstākļus, lai neuzkrātos putekļi un nepieķertos dzīvnieku spalvas. Dabiskās ādas mēbelēs neiesūcas traipi un pārtikas traipi, turklāt tās neuzsūc dažādas smakas. Tās ilgo kalpo, tāpēc ir piemērotas biroju un viesistabu iekārtojumā. Tā kā ādu iespējams viegli saskrāpēt, šādas mēbeles nav piemērotas vietām, kurās tiek turēti mājdzīvnieki, kā arī tiešu saules staru ietekmē, kur iespējama ādas izžūšana un plaisāšana.
 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)